Menu

Anksiyete Alkol

Anksiyete bozukluğu olan kişiler anksiyete alkol kullanımı konusunda bilinçlendire yapmak oldukça önemli bir konudur. Alkol bazı psikolojik sorunlar sonucunda kişide kullanılmaya başlanılan ve bağımlılık oluşturan çok kötü bir alışkanlıktır. Alkol kullanan kişilerde çeşitli metabolizma bozuklukları, kalp sağlığı, akciğer sağlığı olumsuz etkilenir. Bu yüzden anksiyete bozukluğunun dışında hiç bir psikolojik rahatsızlık tedavisinde alkol kullanmak doğru değildir. Alkol gerçekten tüketildiğinde kişide çok olumsuz sonuçlara yol açar. Alkol bağımlılığı olan kişiler zamanla işlerini, hayatlarını, ailelelerini ve sağlıklarını kaybetmektedir. Kişi bu durumla karşılaşması sonucunda ağır bir depresif döneme girer, intahar etme riski yükselir ve oldukça yalnızlaşır.

Anksiyete Alkol Detaylı Anlatım

Anksiyete Bozukluğu Etkisiyle Alkol Kullanımı

Bu tür bozuklukların etkisi ile alkol kullanılarak vücut yatıştırılmaya çalışılır. Bu çok yalnız bir şeydir. Bu yöntem kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilerken aynı zamandada bir bağımlılık oluşur. Oluşan bağımlılık hem ekonomik yönden, hemde psikolojik yönden olumsuz etkilenir. İnsanlar psikolojik rahatsızlıkları sonucunda ilaçlı tedaviyi red ederken alkol ve uyuşturucu gibi maddeler ile kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Bu çok cahilce bir yöntemdir. Alkol az kullanıyorum iyi geliyor gibi açıklamalarda kişinin yalnızca kendini kandırması olarak adlandırılır.

Anksiyete Bozukluğu Alkol Kullanımı Bilinçlendirmesi

Alkol kullanımı hayatımızın her alanında uzaklaştırmamız gereken bir konudur. Alkol sıvı olarak tüketilip vücuda alındığında hücre zarını parçalayarak vücuttaki hücrelerin ölmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı vücuttaki bir çok organ ve dokular olumsuz etkilenir. Alkol bağımlılık yapan bir madde olduğundan dolayı kişi sahip olduğu her şeyi kaybedebilir. Aile yaşantısında büyük sıkıntılar oluşur ve depresif bir dönem içerisinde olur. Vücuda alınan alkol bazı zamanlarda terleme yolu ile atılmaktadır. Bu sebepten alkol kullanan insanlarda kötü koku oluşur. Alkol kullanan kişiler zamanla kendini toplumdan soyutlayarak sosyal fobi oluştururlar. Bu sebepten dolayı alkol hiç bir psikolojik hastalık tedavisinde kullanılacak bir tedavi yöntemi değildir. Kişilerin bu konuda bilinçlenmesi çok önemlidir. Alkol kullanımı size sadece zarar verir ve hayatınızı daha kötü taraflara sürükler. Anksiyete bozukluğunda alkol kullanımı kaygılarınızı bastırmak yerine sizi daha çok isyana ve çaresizliği kabullenmenize sürükler. Oysa sizin yapmanız gereken en önemli şey kaygı ve endişelerinizin üzerine giderek mücadeleyi hayatınız boyunca bırakmamaktır. Bu mücadele sırasında kendinizi geliştirmeli spor yapmalı ve kendinize bakmalısınız.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Mide Bulantısı başlıklı makalemizde anksiyete, bulantı ve endişeli hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir