Menu

Anksiyete Atağını Başladığı Anda Bitirme Yöntemleri

Anksiyete atağını başladığı anda bitirme yöntemleri hayat kurtaran yöntemler arasında yer alır. Çünkü anksiyete atakları çok ağır sonuçlar doğura bilmektedir. Öncelikle anksiyete bozukluğu olan kişilerin atak geçirdiği durumlarda ilerlemiş anksiyete bozukluğu vardır demek doğru olacaktır. İlerleyen anksiyete bozuklukları anksiyete atakları geçirerek kişinin hayatını etkiler. Anksiyete atakları sırasında kişinin vücudu aşırı bir şekilde kasılır, olduğu yere düşer, kendini bırakır, bilinç kaybı yaşanır. Bu belirtiler sonucunda kişi kendini o kadar çok kasar ki bazen bu kasılma sonucunda kemiğin kırıldığı bile görülmüştür. Bu septen dolayı atağın başladığı anda bitirme yöntemi çok önemlidir. Atak sırasında öğrendiğimiz bazı teknikleri kullanarak başladığı anda bitirebilir. Anksiyete atağının bitirilmesi için kişinin gevşemesi ve sakinleşmesi gerekir. Bunun için anlık yatıştırıcı haplar kullanıla bilir, nefes egzersizi yapıla bilir ve kendimize telkinde bulunabiliriz. Bunlar yapıldığında anksiyete atağı bastırılacaktır.

Anksiyete Atağını Başladığı Anda Bitirme Yöntemleri Detaylı Anlatım

Anksiyete Atağında Ne Yapılmalı

Atak geçiren kişilerin öncelikle sakinleşmesi gerekir. Atağı bastırmak veya ertelemek için düşüncelerimizi başka yönlere dağıtmalı ve farklı alanlara yoğunlaşmalıyız. Hemen her yazımızda söylediğimiz gibi bir hobi ile uğraşıyor olursak bu kafa dağıtma eylemi gerçekleşmiş olacaktır. Fakat kriz bastırır gibi olur ve krize teslim olacak olursak bunun içinde nefes egzersizleri yöntemini uygulamamız gerekir. Sakinleşmek için derin nefes alıp kendimize iyi olduğumuzu tekrar etmemiz bizi rahatlatacaktır. Geçti kriz geçirmiyorum gibi cümleler kurarak içimizi rahatlatacak ve krizi önleyeceğiz. Atakların öncesinde su içmeli suyla sakinleşmeye çalışmalıyız. Vaktimiz olduğu taktirde elimizi yüzümüzü yıkamak ve ensemize su tutmak iyi gelecektir. Fakat bu uygulamaların kriz anında yapılması doğru değildir.

Anksiyete Atağında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anksiyete atağı geçiren kişi bir anda kendini yere bırakacağından dolayı atağı geçiren kişinin kendi kafasını veya başka bir yerini çarpmaması için sağlam bir pozisyona geçmesi oldukça önemlidir. Geçtiği bu pozisyon sonucunda kendi bedenini güvence altına aldığında sakinleşmesi için rahat bir pozisyon almalı ve bilincini kaybetmeden rahatlatıcı cümleler kurmalıdır. Atak kendini gelmeden önce mutlaka belli eder bu belli etme sonucunda kişi bu durumu önemseyerek atak anında zor bir durumla karşılaşmaması için eğer atağı önleyemiyorsa ataktan en az zararı alacağı pozisyona geçmelidir. O an yanınıza olan kim varsa bunu ondan rica ederek sizi rahat bir pozisyona getirmelidir.

 


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğunda Psikoterapi başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluğu ve çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir