Menu

Anksiyete Atakları

Anksiyete atakları kişilerde anksiyete bozukluğu sonucu olarak kendini gösteren bir rahatsızlık halidir. Anksiyete, kaygılarımızın belli bir süre olumsuz sonuçlanması durumunda yaşadığımız tüm kaygılarının sonunun kötü biteceği düşüncesinin benimsenmiş halidir. Bu yüzden anksiyete bozukluğu olan bireyin kafasında ki düşünce her zaman olumsuz ve en kötüsüdür. İlerleyen dönemlerde bu hastalık kişiyi intahar edecek kadar rahatsız etmeye başlar.

Anksiyete Atakları Nasıl Başlar

Anksiyete bozukluğu hastalık seviyesine ulaşmış kişiler kaygılarının sonuçlarında atak geçirmeye başlarlar. Bu ataklar kişide nefes alamıyormuş düşüncesi ve ölüyormuş hissi yaratır. Kişide anksiyete olduğundan dolayı tekrar bu atağı geçireceği düşüncesi yüzünden kaygılı ruh hali hep devam eder. Bu yüzden bu kaygıların sonucunda bir atak geçirir.

Anksiyete atakları çok rahatsız edicidir. Kişide yarattığı duygular onu doğrudan etkiler. Kişi ölecekmiş, ölüyormuş düşüncesine girer. Anksiyete atakları sırasında kasılan kaslar sonucunda kişi atak sonrası bir kaç gün kas ağrısı yaşar. Yazılan bilimsel bir makalede bazı kas kasılmalarının kemiği kırabilecek şiddet olduğu söylenmiştir. Yani insanlar atak geçirirken atak derecesine göre vücutlarına zarar alırlar.

Anksiyete Atakları Detaylı Anlatım

Anksiyete atakları kaygı döneminde kişinin yorulması ve iç depresyonunun eklenmesi üzerine dönem dönem anksiyete atakları geçerir. Yani belli bir süre zarfı veya dönem söylemek bilimsel bir açıklama olmaz. Anksiyete ataklarını genellikle tetikleyen durumlar olmaktadır. Kişinin kaygılarının olumsuz sonuçlanması bu durumlardan birisidir. İç depresyon, bunalım, sosyal ortamlardan uzaklaşmada anksiyete ataklarını tetikleyen durumlardan bazılarıdır.

Anksiyete Ataklarından Nasıl Korunmalıyız

Öncelikle anksiyete bozukluğu olan bir kişinin anksiyete bozukluğunun tedavisi için bir uzmandan yardım alması gerekir. Bu yardım sonucunda ilerleyen anksiyete bozuklukları kişide anksiyete ataklarına sebebiyet veriyorsa, bu atakların başlamadan önce kendini sakinleştirme ve telkin etme üzerine çeşitli yöntemler  öğrenmelidir. Uzman kişiler tarafından öğretilecek olan bu yöntemler kişinin anksiyete atakları geçirmemesi için önemli bir rol oynar. Anksiyete atakları geçiren insanların genel olarak en büyük kaygılarından birisi bu atağı tekrar yaşamak olmuştur. Yani anksiyete ataklarını tektikleyen en büyük etkende atakların bıraktığı izler olmuştur. Bu yüzden atak geçiren kişilerin yakınları onları sakinleştirici ve rahatlatıcı şeyler söylemelidir. Aynı zamanda aileleri tarafından bazı sorunlardan uzak tutulmalı, her problem ve sorunun içine çekilmemelidir.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Anksiyete başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluk ve çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir