Menu

Anksiyete Ataklarının Tedavisi

Anksiyete ataklarının tedavisi kişinin anksiyete atağı geçirdiği zaman en az zararı alması için doğru şekilde yapılması gereken önemli bir uygulamadır. Anksiyete bozukluğu olan kişlerde kaygı ve endişe, yoğun stres ile birleşerek kişide çeşitli etkiler göstermektedir. Bu etkilerden biriside anksiyete atağıdır. Anksiyete atakları anlık kriz gibi vücutta kendini gösterir. Kalp ritmi değişir, kişi kasılır ve sıkıntılı bir ruh hali içerisine girer. Oldukça zorlu olan bu süreçte bilinçlenmek çok önemlidir. Bilinçlenen kişiler bu ataklar karşısında nasıl davranacağını bilir. Ataklardan en az sıkıntıyı alıp en güvenli şekilde atlatmak çok önemlidir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin bilinçlendirilmesi büyük önem taşır. Sadece hasta olan kişinin değil yakınlarının da bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Anksiyete ataklarının belirli bir dönem veya zamanı yoktur. Kişinin psikolojik ruh hali ve yaşadıklarına bağlı olarak gelişmektedir.

Anksiyete Ataklarının Tedavisi Detaylı Anlatım

Anksiyete Ataklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin anksiyetesinin ilerlemesi sonucunda anksiyete atakları geçirdiği gözlemlenmiştir. Anksiyete ataklarının kişide görülmesi anksiyete bozukluğunun ilerlediğine işarettir. Anksiyete zorlu ve yorucu bir hastalıktır. Bu ataklar sonucunda kişi kasılır, ruh ve beden olarak yıpranır. Bunun sonucunda anksiyetesi olan kişilerin mutlaka tedavi olması gerekir. Anksiyete atakları geçiren kişiler günlük yaşamlarında çeşitli yatıştırıcı etkisi olan ilaçlar kullana bilmektedir. Yatıştırıcı etkisi olan bu ilaçları kullanmak anksiyete ataklarını bir nevi önleye bilir. Anksiyete ataklarının tedavisi bir uzman yardımı ile yapılmaktır. Tedavi süresinde çeşitli ilaçlar ve psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Anksiyete Atakları Sırasında Ne Yapılmalı

Anksiyete atağı geçiren kişilerin vücutları aşırı derecede kasılmaktadır. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda bazı anksiyete ataklarının şiddetinin öyle yüksek olduğu görülmüştür ki, bu atağı geçiren kişilerin kemiği kırılmıştır. Durum bu kadar ciddi ve önemsenmesi gereken bir durum olduğu için bir uzman yardımı ile anksiyete bozukluğu olan kişinin psiko terapi ve ilaç kullanması doğru bir tedavi yöntemi olacaktır. Atak sırasında kişinin yapması gereken en önemli nokta, kriz anında düşme, kafasını çarpma ve darbe alma risklerini ortadan kaldırmaktır. Kişi atak geçireceğini his ettiği anda bir yere oturmalı veya kendini darbe alamayacağı bir pozisyona getirmelidir. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra kendini sakinleştirme çalışması yapmalıdır. Sakinleşmek atağını yatıştıracak veya geçiştirecektir.

 


Bir önceki yazımız olan Anksiyete ve Depresyon Arasındaki Bağlantı başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete derecesi ve başarı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir