Menu

Anksiyete Baş Ağrısı

Anksiyete baş ağırısı, anksiyetenin görülen fiziksel rahatsızlıkları arasındadır. Fakat anksiyete genel olarak ele alındığında baş ağrısını doğrudan oluşturan bir hastalık değildir. Anksiyete etkisi ile baş ağrısının oluşması durumu kişinin anksiyete bozukluğu etkisi ile çeşitli kas ağrıları, kalp ritim bozukluğu ve düzensiz nefes alıp verme yaşaması gerekir. Dolaylı yoldanda olsa şiddetli bir baş ağrısı oluşturur.

Anksiyete Baş Ağrısı Sebepleri

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin duygusal belirtileri dışında fiziksel belirtileride bulunur. Bu fiziksel belirtilerden birtaneside baş ağrısıdır. Fakat şöyle bir durum vardırki kafada oluşan ağrılar bazı durumlar hariç genel olarak dolaylı yoldan bir sıkıntı sonucunda ağrı yapmaya başlar. Yani anksiyete bozukluğu baş ağrısı yapar diye bir şey söylemek tam doğru olmaya bilir. Fakat anksiyete bozukluğu yarattığı aşırı stres, kalp ritim bozukluğu, tansiyon gibi etkenler sonucunda baş ağrısı kaçınılmaz sondur. Anksiyete bozukluğu etkisiyle oluşan baş ağrııları genel olarak zor geçen ve ilaçla geçmeyen baş ağrılarıdır. Strese dayalı ağrılar, ağrı kesiciler ile kolay kolay geçmez.

Anksiyete Baş Ağrısı Detaylı Anlatım

Anksiyete İle Oluşan Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Anksiyete sonucu oluşan baş ağrısının geçmesi için genel olarak anti depresanlar kullanıla bilmektedir. Yani anksiyete ruhsal bir problem olduğundan dolayı kişiyi çeşitli yatıştırıcı ve sakinleştirici ilaçlar tedavi eder. Anksiyete bozukluğu sonucunda oluşan baş ağırsında kişinin vermidon gibi bir ağrı kesici bir ilaç kullanması genel olarak sadece böbreğine zarar verir.

Ruhsal hastalıklar ele alındığında tedavi yöntemleri normal hastalıklara göre bir çok farklılık göstermektedir. Kişinin sadece ilaçla tedavisi söz konusu olmaz. Ruhsal hastalıklar bir grup halinde hasta, hasta yakınları ve hasta doktoru olacak şekilde herkesi kapsayan bir tedavi yöntemi ile tedavi edilir. Anksiyete bozukluğu olan bir kişinin şiddetli baş ağrıları yaşaması sonucunda doktora gitmesi durumunda doktor kişiye bazı ilaçlar verirken aynı zamandada kişinin yakınlarına da hasta bireye nasıl davranmaları gerektiği konusunda açıklayıcı bir eğitim vermelidir. Bu durum sonucunda doktor da aynı özveri ve samimiyet ile hastasına yaklaşmalıdır. Aksi takdirde psikolojik hastalıkların tedavisi gerçekleşmeyecek ve hasta durumu daha kötüye gidecektir. Bu sebepten dolayı anksiyete görülen bir kişide bir uzmandan yardım alınmalı ve anksiyete bozukluğu olan bir kişinin yakını olmamız durumunda ise ona doğru davranma yöntemleri hakkında bilinçli olunmalıdır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyeteye Tedavisine İyi Gelen 7 Yiyecek başlıklı makalemizde 3 öğün yemek, anksiyete ve anksiyete bozuklugu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir