Menu

Anksiyete Baş Dönmesi

Anksiyete baş dönmesi, anksiyete bozukluğunun fiziksel belirtileri arasında önemli bir yer taşır. Anksiyete her yaş grubunda görülmesi mümkün olan rahatsızlıklardan birisidir, bu sebepten dolayı kişiden kişiye çeşitli belirtileri olmaktadır. Öncelikle anksiyete bozukluğunun kişide gösterdiği fiziksel belirtileri ele alalım.

  1. Kalp ritim bozukluğu
  2. Sıcak soğuk bütün hava şartlarında terleme
  3. Mide ağrısı
  4. Sık tuvalete çıkma
  5. Baş Dönmesi

Yukarıda saymış olduğumuz fiziksel belirtiler genel olarak anksiyetenin hastalık boyutuna geldiği zaman kendini gösterdiği belirtilerdir. Kişide yukarıda ki belirtiler kaygıları sonucunda yaşanmaya başlıyorsa bir uzman tarafından mutlaka yardım alıp, tedavi olmalıdır.

Anksiyete Baş Dönmesi Detaylı Anlatım

Anksiyete bozukluğu kişinin hayatını doğrudan olumsuz yönde etkiler. Kişide oluşacak olan kalp ritim bozukluğu ani kalp krizine sebep olabilir. Bunun yanı sıra aşırı terleme kişinin kötü koktuğu ve kötü olduğu düşüncesi ile insanlardan uzaklaştırarak sosyal fobi oluşturabilir. Mide ağrıları çok şiddetli ağrılardır, kişide mide ağrıları biyolojik bir rahatsızlık yoksa genel olarak stres ve kaygıya bağlı olarak ağrır. Bunun sebebi de istemsiz olarak kasların kasılmasıdır. Sık tuvalete çıkma isteği diğer belirtilere göre hafif kalıyormuş gibi gözüksede aslında insan hayatında ki bir çok durumu olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu sebepten dolayı anksiyete erken tehşis koyulup tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Anksiyete Baş Dönmesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin ne sebepten olursa olsun eğer başı dönüyorsa bu çok sıkıntılı bir durumdur. Çünkü baş dönmesi kişiyi doğrudan öldürmese bile doğrudan ölüme sebebiyet verebilir. Anksiyete bozukluğu etkisi ile başı dönen bir kişi bir merdivenden inerken bu durumu yaşayıp merdivenden düşerse bu durum ölümle veya sakatlıkla sonuçlana bilir. Bu yüzden tıp dünyasında baş dönmesi hastalıkların en çekinilen belirtilerinden birisidir. Anksiyete bozukluğu kişide yaşattığı kalp ritim değişiklikleri sebebi ile baş dönmesi oluştura bilir. Baş dönmesine sebep olan durumlardan bir diğeride nefes alıp vermemizdeki değişikliktir. Kişinin arka arkaya derin nefes alıp vermesi anlık baş dönmesine yol açabilir. Bu yüzden anksiyete bozukluğu sebebi ile baş dönmesi yaşayan kişilerin başları döndüğü sırada acil bir şekilde bir yere oturmalı ve kendine gelmeyi beklemelidir. Bu durum sonucunda da kişi mutlaka bir uzmandan yardım alarak tedavi olmalıdır.


Bir önceki yazımız olan Ağır Anksiyete başlıklı makalemizde Ağır Anksiyete, duygusal belirti ve endişe hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir