Menu

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete belirtileri nelerdir sorusuna bir çok şekilde cevap verilebilir. Bu yazımızda sizinle bu konu hakkında kafanıza takılan bütün sorulara cevap vereceğiz. Anksiyete bozukluğu insanların stres ve kaygı bozukluğu yaşamasına sebep olan bir hastalıktır. Bu dünyada kaygılanmamızı ve stres olmamızı gerektiren bir çok olay vardır. Zaten dünya üzerinde kaygısız veya stressiz bir insan olmadığı kabul edilen bir gerçektir. Fakat bu hastalık konusunda bilinmesi gereken en önemli şey anormal derece oluşan kaygı ve stresin vücudumuzu yıpratması anksiyete olarak tabir edilmektedir. Yani sizin günlük kaygı ve stresinizin yanı sıra sürekli devam eden bir kaygı, stres hali söz konusu ise bu anksiyete şüphesi ile incelenilmesi gereken bir durumdur. Anksiyete bozukluğu olduğunu anlamanın yolu veya bundan şüphelenmemizi gerektiren bazı önemli belirtiler bulunmaktadır.

Anksiyete Bozukluğunu Gösteren Genel Belirtiler

Sizinle paylaşacağımız bu belirtiler anksiyete bozukluğu olmadığı zamanlarda da insan da görüle bilen belirtilerdir. Bunları refere alarak kesinlikle anksiyete bozukluğu vardır demek doğru bir tanı yöntemi olmayacaktır. Bu sebepten dolayı bu tarz şüpheleri bulunan kişilerin uzman bir doktor ile görüşerek anksiyete bozukluğu testi çözmesi önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

  • Çabuk sinirlenme, gergin ruh hali, huysuzluk
  • Her an kötü birşey yaşanacakmış hissi
  • Kalp ritim bozukluğu
  • Hızlı soluk alıp verme
  • El tiremesi
  • Özgüven Eksiliği, Sosyalfobi
  • Kaygı bozukluğu sonucu dikkat dağınıklığı, odaklanamama
  • Uykuya dalmakta güçlük
  • Anormal terleme
  • Bazı sindirim problemler, hazımsızlık

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler anksiyetenin genel belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler sonucunda uzman bir doktor ile görüşmeniz büyük önem taşır.

Anksiye Bozukluğu Belirtilerini Anlama

Ankisyete bozukluğu olan kişilerin bu hastalıktan haberi olmaya bilir. Fakat kişinin rahatsız olacak düzeyde kaygı ve stresi bulunacağından dolayı, öncelikle kaygı ve stres üzerine çeşitli araştırmalar yaparsa anksiyeteye doğru yönlenecektir. Anksiyete bozukluğu şüphesi ile yapılan aramalarda anksiyete bozukluğunun belirtileri nelerdir konusundan yola çıkılmalı ve mutlaka anksiyete testi yapılmalıdır. Anksiyete testi sonucunda tanısı koyulan hastalığınızda doğru tedavi yöntemleri izlenecek ve bu hastalıktan kurtulmanız sağlanacaktır. Uzman bir hekimden yardım alarak sizde bu hastalığı yenebilirsiniz, unutmayın ki anksiyete tedavisi olan bir psikolojik rahatsızlıktır.


Bir önceki yazımız olan Kaygı Bozukluklarının Risk Faktörleri Nelerdir? Anksiyetenin Evreleri başlıklı makalemizde anksiyetenin evreleri, başlangıç anksiyetesi ve kaygı bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir