Menu

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete tedavi yöntemleri arasında anksiyete bitkisel tedavi önemli bir noktadır. Hayatımızın her alanın da olan kaygı, hastalığa dönüştüğü durumda anksiyete bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Anksiyete bozukluğu aşırı kaygı ve stres sonucunda insan hayatını doğrudan etkileyen ve yapacağı bir çok şeyin önüne geçen bir durumdur. Anksiyete bozukluğu tedavisi çeşitli ilaçlar ile yapılırken aynı zamanda da bazı bitkisel yöntemler ile yapıla bilmektedir. Yani Ansiyete bitkisel tedavi edilebilen bir hastalık olabilir fakat anksiyete bozukluğu çok fazla ilerlememiş  ve tedavi için geç kalınmamışsa.

 

Anksiyete İyi Gelen Bitkisel Gıdalar

Bazı bitkisel çayların insan ruh haline iyi geldi çeşitli araştırmalar sonucunda görülmüştür. Anti depresan ve benzeri ilaçları kullanmadan önce bazı bitki çaylarını kullanarak psikolojik rahatsızlıklarımızı tedavi etmemiz mümkün olabilir. Bu yüzden doğru bir uzmandan yardım alarak hastalığımızı bitkisel yol ile tedavi etmeye  çalışmak, doğru yöntemler arasında olacaktır.

 • Papatya Çayı
  Zaman zaman gerginlik yaşıyor ve anlık öfkeleniyorsanız papatya çayı sakinleşmeniz için iyi bir bitkisel çay olacaktır. Papatya çayının içindeki bazı bileşenler sizi sakinleştirecek öfke ve kaygınızın önüne geçecektir, bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu tedavisinde papatya çayı kullana bilirsiniz.
 • Yeşil Çay
  Yapılan araştırmalar sonucunda gerçek bir kalp dostu olan yeşil çay, kalp atışlarımızı düzenlerken aynı zamandada anksiyete yatkınlığı olan bireylerin kullanması durumunda daha sakin ve daha az kaygılı hale geldiği görülmüştür.
 • Şerbetçiotu
  Şerbetçiotu çeşitli şekillerde kullanıldığında kişide sakinleştirici ve uyku hali getirmektedir. Uyku problemi olan ve uyumaktan korkan bireylerin şerbetçiotu kullanması durumunda sağlıklı bir uyku haline girmesi ve uyuyabilmesi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Çarkıfelek
  Bu bitki bazı avrupa ülkelerinde resmi olarak hükümet tarafından anksiyete tedavisi sırasında kullanılması uygun görülmüş bir bitkidir. Çarkıfelek bitkisi gerçek bir sakinleştirici ve rahatlatıcı bir bitkidir. Bu yüzden anksiyete hastalığına doğrudan etki gösterecek bitkiler arasındadır.

Anksiyete Bitkisel Tedavi Nasıl Uygulanır?

Anksiyete bozukluğu tedavisinde bitkisel yöntemlerde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kullanılan bitkilerin uzun süre kullanılıp kullanılmayacağı konusunda detaylı bilgi edinmiş olmanız gerekir. Çünkü bazı bitkiler uzun süre kullanılması kişide farklı sorunlara yol açar. O yüzden bitkisel tedavi sırasında doğru bilgi edinmiş olmaya  dikkat etmelisiniz.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Çeşitleri başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve Anksiyete çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir