Menu

Anksiyete Bozukluğu Nefes Alamama

Anksiyete bozukluğu nefes alamama sık yaşanan büyük problemler arasında olan bir anksiyete belirtisidir. Nefes alamama kişide farklı şekillerde görülür. Bazen tıkanıklık bazende nefes alamadığını sanma olarak. Anksiyete etkisi ile oluşan nefes alamama gögüs darlığından çok nefes almadığını sanma durumudur. Bir nevi kriz belirtisi, kriz anı problemidir. Anksiyete bozukluğu olan kişiler bu krizi yaşadığı zaman öleceklerini düşünürler. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı bu krizi tekrar yaşamak üzerinede oluşur. Krizi yaşamaktan korkar, kaygıları artar, anksiyete tekrar krizi tetikler. Bu durum tedavi edilemezse çok zor ve acı vericidir. Kişi kriz anında ölümün bütün belirtilerini his edebilir.

Anksiyete Bozukluğu Nefes Alamama Detaylı Anlatım

Anksiyete Bozukluğu Krizi Nefes Alamama Etkisi Nasıl Oluşur?

Anksiyete bozukluğu zorlu bir rahatsızlıktır. Belirtileri oldukça fazla ve ileri seviyedir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerde nefes kesilmesi durumu da görülmektedir. Anksiyete krizi esnasında kişi nefes alsada alamadığını düşünür. Aldığı nefes psikolojik olarak onun vücuduna girmiyormuş boğazı sıkılıyormuş hissi yaratır. Ölümle sonuçlanmaz, kriz kendini düzensiz bir düzen içinde tekrar eder. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin krizleri oldukça ağır geçer. Krizlerin tekrarlanması kişide kriz kaygısı oluşturur. Anksiyete krizlerini tetikleyen en önemli problemlerden biriside budur. Anksiyete olan kişilerde nefes almama nasıl oluşur sorusunun cevabı ilerleyen anksiyetenin vücutta panik atak krizi oluşturmasıdır. Bu durum kişinin kasılmasını, nefes darlığı yaşamasını ve kriz anında bayılmasını gerçekleştirir.

 

Nefes Alamama Durumunda Yapılması Gerekenler

Öncelikle kişi anksiyete krizleri ile nefessiz kalıyor ve ölüm ruh haline giriyorsa bu çok zorlu bir süreçtir. Yakınlarından ve ailesinden gördüğü destek çok önemlidir. Bunun haricinde kişinin öğreneceği sakinleşme teknikleri ve doğru nefes teknikleri ile kriz oluşumunu önleye bilir. Anksiyete bozukluğunda psikoterapi yöntemleri ile tedavi uygulandığında kişiye bu nefes egzersizleri ve nefes kontrolü öğretilmektedir. Aynı zamanda kriz esnasında yapılması gerekenleri de bu şekilde öğrene bilirsiniz. Yakınınızda birisi kriz geçiriyor, nefes alamıyorum diyip derin derin nefes almaya çalışıyorsa ilk müdahale olarak onu düşmeyeceği ve yere devrilmeyeceği bir pozisyona getirin. Bu durumda kişiler kendilerini yere bırakarak büyük hasarlara yol açmaktadır. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra onları sakinlenştirici söylemlerde bulunun. Sakın tokat ve surata su çarpma gibi yöntemler uygulamayın. Ayrıca yüzme veya dalma sporu nefes darlığı ve anksiyete krizine en iyi gelen sporlardan birisidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Alkol başlıklı makalemizde alkol, anksiyete ve bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir