Menu

Anksiyete Bozukluğu Nelere Yol Açar ?

Anksiyete bozukluğu nelere yol açar sorusunun cevabı oldukça fazladır. Bu rahatsızlık bilindiği üzere aşırı kaygı veren bir rahatsızlıktır. Kişilerin çeşitli dönemlerde kaygılarının artması normal bir durumdur. Fakat bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin sürekli kaygı bir ruh halleri vardır. Bu ruh halleri kişilerin yaşantısını doğrudan etkilemektedir. Bu hastalığın ilerleyen safhalarında kişi hayatına devam edemeyecek kadar zorlanmaya başlar. Bunun en büyük sebebi yapamam, başarısız olurum düşünceleridir. Kaygı insan hayatını doğrudan etkilemese de dolaylı yoldan bir çok şeyi etkilemektedir. Hayatımızı bu kadar etkileyen bir hastalık, hastalığının ilk dönemlerinde fark edilmeye bilir. Bunun sebebi ise kaygının insanlar arasında normalleşmiş bir hastalık olmasıdır. Kaygı bozuklukları ilk başlarda herkeste olan bir hastalık gibi görüne bilmektedir. Fakat anksiyete bozukluğunun normal kaygının yanı sıra aşırı kaygı olarak adlandırılması gerekir.

Anksiyete Bozukluğunun Etkilediği Faktörler

Kişinin hayatının dolaylı yoldan etkilenmesi sonucunda hayat standartlarında düşüş başlar. Başlangıçta anksiyete bozukluğu olan kişilerin ilk etapta hayatları direk etkilenmez. Fakat ilerleyen bozukluklar sonucunda kişinin yaşamında rutin olarak gerçekleştirdiği işleri gerçekleştiremediği görülmüştür. Anksiyete bozukluğunun etkilediği faktörler;

  • Sosyal aktivitelerden uzaklaşma
  • Sosyal Fobi
  • Özgüven Eksikliği
  • Depresyon
  • Her an bir şey Olacakmış Düşüncesi

Yukarıda yazmış olduğumuz faktörler insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu rahatsızlığın ilerlemesiyle belirtilerin derecesi artar. Örneğin ilk zamanlarda bazı sosyal aktivitelerden uzaklaşan kişiler bir süre sonra yaptıkları hiç bir sosyal aktiviteden keyif almadıklarını düşünür ve hayatında ki tüm sosyal aktivitelerden kopma başlar.

Anksiyete Bozukluğu Nelere Yol Açar Detaylı Anlatım

İlerleyen Anksiyete Bozukluğunun İkili İlişkilerde Etkileri

Anksiyete bozukluğu bizi çevremizden uzaklaştırırken iyi ilişkilerimiz olduğu kişilerle de aramızı bozmaktadır. Bunun temel sebebi ise kaygının hayatımızın her alanında bizi bozguna uğratmasıdır. Kaygı sonucu başarısız olduğumuz işler veya yapmaktan çekindiğimiz işler bizim ruhsal dengemizi bozacaktır. Bozulan ruhsal dengede kişi çevresi ile iletişiminde sert cümleler kuracak tartışmalara sebebiyet verecektir. Sizinde bildiğiniz gibi yakınlarımızı kırmaktan çekinmediğimiz bir dönem içerisindeyiz. Bu hastalık ile birleştiği zamanda kişi katlanılmaz davranışlarda bulunabilmektedir.

Sınava hazırlanan veya önemli bir iş ile iç içe olan bir kişinin çevresine kötü davrandığı, her söylenilen sonucunda tartışma çıkarttığı gözlemlenmiştir. Bilimsel olarak araştırılan bu durum anksiyete ile normal kaygı arasında ki ince çizgiyi belirler. Eğer bu durum aşılı ve çizginin öteki tarafına geçilirse anksiyete hastalığı başlamış olur. Fakat bu durum aşılmaz ve kaygı olarak kalırsa olması gereken olmuş demektir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğunda Kendi Kendinize Yardım Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizde dua, hastalığı ve inançlarımız hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir