Menu

Anksiyete Bozukluğu Tansiyon

Kaygı insanlarda olması gereken fakat fazlasının hastalık olduğu bir ruh halidir. Kişide çeşitli diğer hastalıkları tetikler. Anksiyete bozukluğu tansiyon arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. İleri derece kaygı olan insanlar anksiyete bozukluğu yaşar.

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin hayatlarında sürekli korku ve endişe ruh hali hakim olur. Bu kişiler hayatlarında her an kötü bir şey olacakmış ve her şey de en kötü sonuçlar ortaya çıkıyormuş düşüncesi ile hayatlarına devam etmek zorunda kalır. Bu yüzden anksiyete bozukluğu olan kişilerin hayatlarını devam ettirmeleri gün geçtikçe zorlaşır.

Hayatlarının bazı dönemlerinde kötü sonuçlar ile karşılaşan bireylerin anksiyete bozukluğu yaşaması görüle bilir. Fakat bazı durumlarda dönemlik olan anksiyete, bazen de kişinin tüm hayatı boyunca onu takip eder. Yani anksiyete tedavisi uygulanmadığı sürece kişide anksiyete olabilir.

anksiyete Bozukluğu Tansiyon Detaylı Anlatım

Anksiyete Bozukluğu ve Tansiyon Hastalığı

Kaygı sonucunda insanda oluşan stres kişide tansiyon bozukluğuna sebep olur. Tansiyon insan hayatını doğrudan etkileyen bir faktördür. Doğrudan değişen bir tansiyon kişinin bayılmasına ve kafasını çarpıp ölmesine neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli rahatsızlıklardan birisi olan tansiyon insan hayatında kalıcı hasarlar açabilir. Kişnin anksiyete bozukluğu hastalığını önemsemeden hayatına devam etmesi ve bir şey olmaz ben kaygılı biriyim zaten diyip hayatına devam etmesi onda kalıcı hasarlar bırakacaktır.

Anksiyete bozukluğu etkisiyle oluşan tansiyon hiper tansiyondur. Halk arasında da oynak tansiyon olarak adlandırılan bu tansiyon, kişinin tansiyonunun bir düşük bir yüksek çıkmasına sebep olur. Bu durumu yaşayan hastaların kontrol altında belli sıklıklarla tansiyonun ölçülmesi gerekir. İnsanlarda kaygı zaman zaman görüle bilmektedir fakat bu kaygının ileri derece de olması onu anksiyete bozukluğuna sürükler. Anksiyete bozukluğunun vücutta yarattığı etkilere bakacak olursak kişinin çarpıntısı olması, solunum zorluğu çekmesi, kan basıncı tengesi bozulması, çıldırma, baş dönmesi, boğulma duygusu gibi duyguların hakim olması ve benzer etkileri vardır.

Anksiyete Bozukluğu Etkisiyle Oluşan Tansiyon Hastalığı Tedavisi

Anksiyete bozukluğunun tedavisinin bir uzman tarafından yapılıyor olması lazım. Profesyonel bir yanım alarak bu hastalığımızı tedavi etmek aşamasındayken bir yandanda tansiyonumuz için dengeli beslenmeliyiz. Çeşitli gıda takviyeleri ve tansiyon düzenleyici gıdaları kullanarak tansiyonumuzu kontrol altında tutmalıyız. Anksiyete bozukluğu tansiyon etkisine yol açtığında kişide ölüme varacak sonuçlar doğura bilmektedir. Bu yüzden işler bu seviyeye gelmeden tedavi olmak büyük önem taşır.


Bir önceki yazımız olan Genel Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete bozuklugu, belirtileri ve düşünce hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir