Menu

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer

Anksiyete bozukluğu, günümüz şehir yaşamında karşılaşılma oranı artmış bir rahatsızlıktır. Halk arasında vesvese ve evham hastalığı olarak bilinen anksiyete bozukluğunun tedavisi psikologlarca bilişsel davranışsal metotla yapılmaktadır.

Anksiyete bozukluğu, kişinin korku ya da kötü düşüncelerinin her an gerçekleşecek gibi hissetmesi ve bu ihtimale karşı bedende oluşan titreme, çarpıntı, nefes darlığı, kontrolü kaybetme hissidir. Hastalar, kendilerinin ya da sevdiklerinin başına kötü bir şey gelecek senaryolarını aklından çıkaramazlar.Örnek olarak eve ge kalan çocuğu veya eşi hakkında kafasında oluşturduğu felaket senaryolarının etkisinden çıkamayabilir, yapacağı toplantı yada okuldaki sınavları kişiyi o kadar gerer ki, anksiyeteden dolayı 1 dakika bile çalışamayabilir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Süresi

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ve Süresi

Anksiyete bozukluğu tedavisi mümkün bir hastalıktır. Anksiyete bozukluğu tedavi edilmediği halde kişide alkol bağımlılığı oluşabilir, depresyona girebilir, hipertansiyona yakalanabilir.

Anksiyete tedavisi bilişsel davranışsal metotla yapıldığı zaman, daha iyi sonuç alınır. Tedaviye psikolog karar verir, tedavi hastanın anksiyete derecesi çıkarıldıktan sonra başlar. Anksiyete bozukluğu tedavisinde daha çok antidepresan ilaç kullanılır. İlaç tedavisinin yanında uygulanan psikoterapiler ile kişinin tüm olumsuz düşünce ve davranışlarından kurtulması odaklı çalışmalar yapılır.

Bilişsel davranışsal terapide kişi davranışlarını yeniden yapılandırır. Kişiyi kaygılandıran durumları, psikolog gözetiminde mantıklı çerçeveye oturtup bu durumla karşılaştığında doğru şekilde düşünmeyi öğreniyor.

Anksiyete bozukluğu tedavisi, hastanın anksiyete derecesine göre, anksiyete problemini ne kadar süredir yaşadığına göre, kişinin tedaviye vereceği yanıta göre, tedaviyi uygulayan psikoloğun tecrübe ve kabiliyetine göre, kişinin tedavi için istekli olup olmamasına göre değişmektedir. Tedavi süresi için illaki bir rakam verecek olursak 6-12 ay arası bir süre ortalaması doğru olacaktır.

Anksiyete bozukluğu tedavisi 6-12 ay arası sürebileceği gibi bu aralık dışında olmayabilirde. Kişi ilaç tedavisine 12 aydan uzun süre devam etmek zorunda da kalabilir. Tedaviye ara verildiğinde tekrar başa dönülmek zorunda kalınabilir. Psikolog bilgisi dışında tedaviyi sonlandırmak veya tedaviye mecburi ara vermek, tamamen iyileşme süresini uzun yıllara çıkarabilir. İyi tedavi yöntemleri izlendiğinde %70 üzeri bir başarıyla hastalık tamamen geçmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen yorumlarınızı yazmayı esirgemeyiniz.

Anksiyete Bozukluğu ve Panik Atak Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu kişiden kişiye göre farklılıklar gösteren bir rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu tedavi süresi bu yüzden her bireyde farklı sürmektedir. Anksiyete hastalığı ilaç tedavisi ile desteklendiği zaman anksiyete iyileşme görülebilmektedir. Çeşitli anksiyete merkezi koşulları göz önünde bulundurulduğunda tedavi ve süresi genel olarak ortalama 1 sene sürmektedir. İyileşme süresi tedavi merkezinin çalışma koşullarına göre farklılık göstere bilmektedir. Ne kadar sürede kalıcı tedavi gözlenir sorusunun cevabı ise ortalama 1-2 yıl arasıdır. Bu yüzden doğru tedavi yöntemlerinin kullanıldığından emin olmalısınız.


Bir önceki yazımız olan Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir