Menu

Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde Organik Beslenme

Anksiyete bozukluğu, kalıtsal nedenlere bağlı olarak, çevresel faktörlerin etkisiyle gelişen, psikolojik rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğunun vücuda fiziksel ve duygusal belirtileri vardır. Anksiyete bozukluğunun sebep olduğu hormon salgılanmasındaki bozukluklar, sağlıklı yaşayarak etkisi hafifletilebilir ve tedaviyi kolaylaştırır.

Mutlu insanlar gülerler, tam tersi olarak sebepsizce gülen insan da mutlu olmaktadır. Bu bir nevi vücudu kandırmak ve mutluluk hormonunu gülerek vücuda salgılatmaktır. Anksiyete bozukluğu da vücudu, özellikle beyni kandırarak sürekli endişe ve korku yaşatan hormonları salgılatan bir hastalıktır. Dolayısıyla düzenli ve sağlıklı bir beslenme, tüketilen organik yiyecekler, ilk andan itibaren anksiyete ile mücadele de işe yarayacaktır.

anksiyete ve organik beslenme

Anksiyeteye İyi Gelen Organik Yiyecekler

Organik besin, tarım ürününün yetiştirilmesinde ve işlenmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilmiş olanıdır. Tarım ilacı ve yapay ürün kullanılmadan yetiştirilen bu ürünlere, genetiği değiştirilmemiş olarak hitap edilebilir.

Kişinin kendi tükettiğii ürünleri kendi yetiştirmesi, yapacağı egzersiz de göz önüne alınırsa, anksiyeteye karşı mücadelede üstünlüğü yakalaması kolaylaşır.

  • Anksiyete bozukluğu olan kişiler, kola, kahve, çay gibi içecekler yerine, zamanında toplayıp kuruttukları papatya, zerdeçal, bergamut gibi otları kurutup, istedikleri zaman onlardan çay yapmaları, organik beslenmeyi ön plana çıkararak vücutta stresi azaltabilir. Kafein sinir sistemini harekete geçiren bir maddedir ve tüketilmesi zararlıdır.
  • Yoğurt, anksiyete hastalarına çok iyi gelmektedir. Yoğurdun doğal olması önemlidir. Kişi kendi yoğurdunu yapması daha mantıklıdır. Bağırsakları kefir, yoğurt gibi probiyotiklerle beslemek, beyne gelen sinyallerin ortada sorun olmadığını belirtmesini sağlar.
  • Anksiyete rahatsızlığına karşı organik beslenmede en etkin kullanılan yiyecek organik yumurtadır. Organik yumurtayı bulabilmekten ziyade, onu sağlıklı biçimde pişirebilmekte önemlidir.
  • Balık tüketimi, vücuda omega-3 yağ asidi alınımını sağlar. Omega-3 yağ asitleri vücutta adrenalin ve kortizol seviyelerini düşürür. Tüketilen balıklar, büyük, özellikle somon gibi yağlı balıklar olursa daha etkili sonuç alınabilir.
  • Limon otu, kediotu kökü, lavanta, çarkıfelek otu, kava bitkisi, yaban mersini gibi doğal ürünler tüketimi, anksiyeteyi tetikleyen hormonların düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • Vücudun şeker ihtiyacını organik meyvelerden karşılamak sağlıklı olacaktır. Bazen, az miktarda bitter çikolata tüketmek te kaygıyı hafifletir.

İlaçsız Anksiyete Tedavisi Yazımızı Buraya Tıklayarak Okuyabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu ile mücadele de kendi organik yiyeceğinizi kendiniz yetiştirmek, yapacağınız egzersizi de göz önüne alıp, tedavide kat be kat ilerleme sağlanacağını söylemek yerinde olacaktır.

Anksiyete, insanların mücadele ettiği zor bir hastalıktır. Anksiyete bozukluğu, anksiyete hastaları tarafından geliştirilen çeşitli alternatif yöntemler ile organik beslenerek tedavi edilmeye çalışılmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete İyi Gelen 9 Farklı Yöntem başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve anksiyete iyi gelen yöntemler hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir