Menu

Anksiyete Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu belirtileri makalemizde incelediğimizde, anksiyetenin bir çok farklı belirtisi vardır. Anksiyete bozukluğu, uzmanlarca alt türlere ayrılır. Alt türlerde koyulan teşhisler, nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini kolaylaştırarak hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Anksiyete bozukluğu türleri şunlardır:

  1. Yaygın anksiyete bozukluk : sürekli olarak, aşırı ve durumla uygun olmayan endişe, kaygı, korku durumunun söz konusu olduğu ansiyete bozukluğu rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkla birlikte uykusuzluk, huzursuzluk, yorgunluk, karın ağrısı gibi semptomlar gözlenir.
  2. Obsesif-kompulsif bozukluk : halk arasında takıntı hastalığıdır. Obsesif-kompulsif kimse kirlenmekten çok korkabilir, simetri hastalığına sahip olabilir, kapı kilitleme yada fiş çekme konularında sürekli şüpheci olabilir. Bu da obsesif-kompulsif insanı takıntılı hale getiren davranışları oluşturur.
  3. Panik ataklık : panik atak, aniden bastıran endişe nöbeti durumudur. Bu endiğe bi kaç dakika içersinde yükselir, en yüksek olduğu zamana gelir ve sonra yavaş yavaş gider. Panik atağı olan kişi, atak geçirmek korkusuyla evden dışarı çıkmaya korkabilir.
  4. Fobiler : fobiler, kişinin belirli nesneler veya durumlara karşı duyduğu kaygılı, olağan olmayan, hastalık derecesinde güçlü korkudur. Derinlik, yükseklik,uçma fobisi, bazı hayvanlara karşı fobiler olarak yaşanabilir.
  5. Travma sonrası stres bozukluğu : travmatik olaya uğramış kişinin, bu olaylara uğradıktan sonra yaşadığı uzun dönemli sorundur. Tepkisizlik, yavaş tepki verme, duygusuzluk gibi belirtileri vardır.
  6. Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) : başka insanların yanında yapacağınız hareketlerin, olumsuz tepki alacağını ve toplum içinde küçük düşürüleceğini hissetme duygusudur. Durumlara özgü şekilde tüm sosyal ortamlardan uzak durmak istyebilirler.

Anksiyete bozukluğu türlerini belirttiğimiz bu makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sonraki makalelerimizde bu türleri teker teker detaylı üzerinde duracağız. Soru ve sorunlarınızı yorum kısmından yazmanız halinde en kısa sürede dönüş yapılacaktır…

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozuklugu ve türleri bir çok şekilde kendini göstermektedir. Fobiler, Obsesif-kompulsif simetri hastalığı gibi hastalıklar anksiyete çatısı altında bazen incelene bilmektedir. Sosyal anksiyete kişiden kişiye göre farklı şekilde kendini göstermektedir. Stres bozukluğu sorununa da yol açan etkenlerin başında anksiyete gelmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Genel Bilgiler başlıklı makalemizde anksiyete bozuklugu, Anksiyete Bozukluğunu Anlama ve anksiyete bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir