Menu

Anksiyete Bozukluğu ve Panik Atak

Anksiyete bozukluğunun tetiklediği hastalıklardan birisi de panik ataktır. Panik atak, ne zaman geleceği belirsiz olan endişe ve korku nöbetleridir. Belirsizliği ve aniliği sebebiyle panik atak bazı kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Panik atak belirtileri, kalp krizi belirtileri ile aynı olduğundan, panik atak geçiren kişiler kalp krizi geçirdiğini sanabilirler. Panik atak daha çok kadınlarda görülmektedir. Her 4 panik atak rahatsızlığı yaşayan kişiden yalnızca biri erkektir. Genelde 20-25 yaşları arasında başlayan bu rahatsızlık daha çok 25-45 yaş arası kişilerde belirgindir.

Panik atak geçiren kişiler, şiddetli biçimde ölme, delirme, kontrolünü yitirme duygularını hissederler. Bu duygular 5-10 dakika içinde en üst seviyeye ulaşır. Daha sonra yavaş yavaş kişi rahatlamaya başlar. Panik atak süresi ortalama yarım saattir, ancak bu süre biraz daha uzayıp kısalabilir.

Anksiyete bozukluğu Etkisi ve Panik atak

Panik Atağın Kişinin Hayatına Etkileri

Anksiyete bozukluğu sonucu oluşan Panik atak yaşayan kişiler duygusal yönden yıpranabilirler. Çevresindeki insanlarla ilişkileri bozulabilir, eğitimlerini ve işlerini aksatabilirler.

Panik atak olan kişiye çevresinden olumlu yardım gelemediği takdirde, kişi kendini yalnız hissetmeye başlar. Panik atak geçiren kişiler, genellikle ilk atağı geçirdikleri yeri unutmazlar ve buna bağlı olarak bu tip ortamlara girmeye korkabilirler. Örnek olarak ilk atağını sınıfta geçiren kişi sınıfa girerken endişeli olabilir, ilk atağını otobüste, sinemada, lokantada geçiren kişi bu tip yerlerden çekinebilir.

Panik atak geldiği zaman kontrol etmek zordur. Ancak birkaç önemli şey panik atağı daha az hasarla geçirmeyi sağlayabilir. Bunlar:

  • Yavaş ve derin nefes almak,
  • Dikkati olabildiğince vücuttan uzaklaştırmak,
  • Vücut ısısı düşmüşse, ısıtmaya çalışmak,
  • Atağın geçeceğini bildiğinizi kendinize hatırlatmak,
  • Gevşeme ve nefes egzersizleri yapmaktır.

Panik Atağın Tedavisi

Anksiyete bozukluğu sonucu oluşan Panik atak, fiziksel veya duygusal olan belli bir nedenden dolayı olabilir. Tedaviye öncelikle hastalığın nedenini belirleyerek başlanmalıdır. Anksiyete bozukluğu sonucu oluşan Panik atak tedavisinde, hem atak sırasında kullanılan ilaçlar hem de atak endişesi yaşarken kullanılan ilaçlar vardır. Bunların dışında tedavi için düzenli kullanılan ilaçlar da vardır.

Anksiyete bozukluğu sonucu oluşan Panik atak, duygusal yaşantımızda doğru gitmeyen şeylerin göstergesidir. Bu durumların farkına varmak ve buna göre hayatı düzenlemek panik atağın çözümüne katkı sağlayacaktır. Panik atak, doğru tedavi ile tamamen iyileşebilen rahatsızlıktır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, yorum kısmından paylaşımlarınızı yapmanızı rica ederiz.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir? Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğunun sonucunda panik atak sıklıkla görülen sonuçlar arasında yer alır. Anksiyete yarattığı duygusal ve fiziksel etkenlerin sonucunda panik atak durumunu tetikler. Panik atak doğru tedavi yöntemi uygulandığında korkulacak bir rahatsızlık değildir. Panik atak tedavisi mutlaka bir uzmandan yardım alınarak doğru bir şekilde yapılmalıdır yoksa sonuçlar daha kötüye gidebilir.


Bir önceki yazımız olan Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir? başlıklı makalemizde anksiyete bozuklugu, dikkat bozukluğu ve Kaygı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir