Menu

Anksiyete Bozukluğu ve Uyuyamama: Anksiyete Uykusuzluk Yapar mı?

Anksiyete bozukluğu sonuçlarından biriside uyumama sorunudur. Kişilerin anksiyete bozukluğunun olması sonucunda uyku düzeninde ciddi anlamda değişiklikler gözükür. Bu değişiklikler kişinin yaşantısında büyük bir rol oynar. Başlarda kişi fark etmemiş olsada anksiyete bozukluğunun etkileri zamanla depresyon etkisi yaratır. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde gün içinde halsizlik ve bitkin olma hali gözükeceğinden bir çok işi yapmama isteği oluşacaktır. Günlük yaptığımız rutin işler konusunda kişide üşengeçlik ve hayata karşı soğukluk başlar. Bunun sonucunda ise zamanla hayattan kopma, soyutlanma, yalnız kalma isteği oluşur. Yalnız kalmak isteyen kişilerin ileri seviyede depresif halleri baş gösterir. İlerleyen depresyon kişide yaşamama isteği uyandıracağından dolayı kişi hayatına devam etmek istemeye bilir ve kendini öldürmeyi deneye bilir. Anksiyete bozukluğu tedavi edilmediği süreçte kişide bu tarz sorunların görülmesi muhtemeldir.

Anksiyete Bozukluğu Ve Uyumama Sorunsalına Çözüm Önerileri

Anksiyete bozukluğu olan kişiler uyku problemi yaşadıkları dönemde, anksiyete bozukluğu olduğunun farkına varmış ise uzmandan aldığı yardımı tedavi yöntemini uygulamalıdır. Bunun yanını sıra uyku probleminin giderilmemesi durumunda ve bu sonuç karşısında ilaç kullanmayı red eden kişilerin uygulaya bileceği bitkisel bir yöntem bulunmaktadır. Çeşitli bitki çaylarının tüketimini gerçekleştirmek uyku problemimizi çözmemize yardımcı olacaktır. Bu bitki çayları arasında sakinlik veren ve uykumuzu getiren en iyi bitki çayı önerisi papatya çayıdır. Papatya çayı tüketen kişilerin sakinleştiği ve uyuyamama problemine çözüm ürettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Anksiyete Bozukluğu ve Uyuyamama Detaylı Anlatım

Uyuyamama Problemi İlaçlı Çözüm

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde sık görülen sorunlardan birisi uyuyamamaktır. Uyuyamayan kişilerin hayatları intihar noktasına kadar sürüklenir. Bu sorunun önüne geçmek için gece uyumadan önce bazı uyku haplarını kullana biliriz. Uyku hapı kullanımına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi bu uyku haplarının kafamıza göre kullanmamız gerektiğidir. Aynı zamanda uyku haplarının dozlarını da kafamıza göre ayarlamamamız gerekir. Yani doktorun bize söylediği dozda ve söylediği ilacı kullanmamız çok önemlidir. Bunun yanı sıra uyku hapı ile elde edilen uyku organik uyku değildir. Uyumak değil uyutulmak eylemi gerçekleştirilmiş olur. Bu sebepten dolayı ilaçlı tedavi aşamasına geçilmeden önce uygulanacak tüm tedavi yöntemleri uygulanmalı ve dikkat edilmelidir. Unutmayın ki uyku haplarının oluşturduğu kolay uyku eğlimi, beyinde bir süre sonra ilaçsız uyumama yetisini geliştirecek ve hayatınızın uzun bir dönemi ilaçlarla uyumak zorunda kalabileceksiniz.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Nelere Yol Açar ? başlıklı makalemizde depresyon, etkilediği faktörler ve İkili İlişkilerde Etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir