Menu

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu nedir? Nasıl bir hastalıktır? bireyde kaygı ve endişe halinin çok üst seviyelere çıkarak hayat şartlarını tamamiyle olumsuz etkilemesi ve kişinin bazı durumlarda intahar etmesine sebep olacak önemli bir rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin hayat standartları her geçen gün düşer ve farklı bir hayatın içerisine girerler.

Anksiyete Bozukluğu Başlangıcı

Kişini zaman zaman kötü olaylar yaşaması ve genetik yatkınlıkları sonucunda hayatında karşılacağı her durumda kaygı ve endişesinin üst seviyelere çıkması durumudur. Anksiyete bozukluğu ilk olarak kişide bazı konularda uzun kaygılanma süreleri ile başlar. Sonrasında ise kişide anksiyete bozukluğu daha çok hayatı üzerinde etkileri ile gözükür. Yani kişi çevresinden koparak sosyal fobik bir yaşam sürmeye başlar.

Çevresinden uzaklaşan kişi, insani iletişimlerinin zayıflaması ile yakın ilişkilerini yıpratmaya başlar. Yıpranan yakın ilişkiler sonucunda kişi yalnız kalır, bitmiş ve tükenmişlik sendromu içerisine girer. Bu duygu sonucunda intahar eden bir çok hasta bulunmaktadır.

anksiyete bozukluğu detaylı anlatım

Anksiyete Bozukluğu Olan Kişiler Nasıl Mücadele Etmeli

Öncelikle kaygı ve endişesiz bir hayat sürmesi gerekir demek çok büyük bir yalan ve konuyu çarpıtma olur. Bugün dünya üzerinde insan hayatları göz önünde bulundurulduğunda kaygı ve endişesiz bir yaşamın mümkün olmadığı bilinmektedir. Anksiyeye bozukluğu kaygı ve endişe durumu değil ileri kaygı ve sık endişelenme durumu olarak görülmelidir. Çünkü her insan üzerinde kaygı ve endişe olmak zorundadır. Fakat insan her şeyin çok kötü olacağını ve her işin olumsuz sonuçlanacağını düşünmeye başladığında anksiyete bozukluğu başlangıcı görülüyor demektir.

İlk olarak bireyde anksiyete bozukluğu var ise anksiyete farkındalığı oluşturmak gerekir. Bu durumu şöyle anlatabiliriz. Kişi öncelikle hasta olduğunu ve bunun için bir tedavi yöntemi izlemesi gerektiği konusuna inanması gerekir. Yani anksiyetesi olan kişilerin yaşadıkları bu durumun normal kaygı veya endişe değilde anksiyete bozukluğu kaygı ve endişesi olduğu anlatılmalıdır. Kişi yakınları tarafından destek görmeli ve birlikte bu hastalığı yenmeleri gerekir. Kişinin bazı davranışları mazur görülmeli destek hiç esirgenmemelidir. Bir uzman tarafından alınacak yardım ile kişinin ilaçlı veya psikoterapi yöntemleri uygulanarak doğru tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bazı kişiler psikolojik rahatsızlık ilaçlarını kullanmak istemediklerinden dolayı psikolojik rahatsızlıklarında tedavi olmak istemezler. Fakat anksiyete bozukluğu bir psikolojik rahatsızlıktır ama tek tedavi yolu psikolojik ilaçlar değildir. İlaçsız bir şekilde anksiyete bozukluğu tedaviside mümündür.

Anksiyete bozukluğu herkesimden bireyin başına gelebilecek tedavisi mümkün bir psikolejik bir rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu hastalığını tedavi etmek için hasta olan bireyin fiziksel ve mental olarak hazır hale getirilmesi çok önemli bir durumdur. Hasta fiziksel ve mental olarak uygun ise anksiyete bozukluğu tedavisi uygulanabilir ve kesin sayılacak derecede rahatsızlığına çözüm bulunabilir.

Anksiyete Bozukluğu Evlereleri

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin çeşitli evreleri yaşadıkları görülmüştür. Bilimsel araştırmaların sonucunda anksiyete bozukluğu olan kişilerin üç aşamalı anksiyete evresi geçirdiği gözlemlenmiştir. Bu aşamalar sırasıyla başlangıç anksiyetesi, orta anksiyete ve ileri anksiyetedir. Bu durum hastalığınızın ilerlemişlik seviyesine bağlı olarak sizi bir evrenin içerisine dahil eder. İlk zamanlarda kişi anksiyete hastalığını başlangıç anksiyetesi ile yaşar. Hastalığı bu aşamada tedavi edilmez ve önemsenmez ise ilerleme görülür. İlerleyen bu bozukluk orta anksiyete olarak kişide etkilerini gösterir. Orta anksiyete başlangıç anksiyete kıyasla kişinin hayatını bir çok yönden etkilemeye başlamıştır. Son olarak ileri anksiyete evresinde kişi hayatına devam edemeyecek kadar kötü olur. Bu durumda kişi hem psikoterapi yöntemi ile hemde ilaç kullandırılarak tedavi edilmeye çalışılır.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Anksiyete kaygı bozukluğu olarak bilinen bir rahatsızlık olduğundan dolayı, anksiyete bozukluğu normal kaygı ile karıştırıla bilmektedir. Normal bir kişinin kaygısı ile anksiyete bozukluğu olan kişinin kaygısı arasında dağlar kadar fark vardır. Bu durumu size örneklerle ve bilimsel açıklamalar ile açıklayacağım. Anksiyete bozukluğu olan bir bireyde oluşan kötü bir şey olacakmış duygusu o kişinin başarılı olacağı işlerde başarısız olmasına sebep olur. Öncelikle size anksiyete bozukluğu belirtilerini yazalım:

  • Her an bir şey olacakmış düşüncesinin hakim olması
  • Kaygı sonucu başarısızlık olması
  • Uzun süreli kaygı ruh halinin devam etmesi

Kaygılı ruh halinin devam etmesi konusunda bir örnek verecek olursak. Sınava hazırlanan bir üniversite adayı öğrencinin, sınava gireceği yıl içerisinde kaygı halinin hergün içinde olması ve bu kaygı sonucunda hayatının dolaylı yoldan etkilenmesi anksiyete bozukluğu örneğidir. Fakat sınav dönemine kaygılı bir şekilde çalışmış ve elinden geleni yapmış kaygısı hayatını etkilememiş, sınava gireceği gün kaygısı artmış fakat bunu bastırmış, çalışmasının karşılığını sınavdan almış bir kişinin iyi huylu kaygısı olmuş demektir. Kaygı ve anksiyete arasında ki fark budur. Anksiyete bozukluğu tedavisinde kaygılarımızı yönetme ve kaygılarımızın hayatımızı etkilememesi yetisi öğrenilir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Mide Bulantısı başlıklı makalemizde ağrı, anksiyete bozuklugu ve Anksiyete mide hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir