Menu

Anksiyete Bozukluğunda Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Anksiyete bozukluğu şüphesi olan kişilerin genellikle ihmal ettikleri konulardan biriside anksiyete bozukluğunda ne zaman doktora görünmeliyim kısmı olmuştur. Bu sorunun cevabı çok net bir şekilde bu tarz bir hastalığın öğrenildiği ve ya şüphesi oluştuğu gibi doktora gidilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Erken teşhis tedaviye çok fazla etkisi olan önemli unsurlardan birisidir. Toplum olarak doktorlara karşı veya tedavi olmaya karşı oluşturduğumuz bir ön yargı sonucunda bir çok hastalıklarımızın tedavisini aksatmakta veya geciktirmekteyiz. Genel olarak çeşitli hastalıklar konusunda da bu şekilde davranışlarımızda mevcuttur. Hastalıkların erken teşhisi en önemli konulardan birisidir. Erken teşhis ve müdahale başarılı bir sonuç için büyük önem taşır. Öncelikle bir kişinin anksiyete bozukluğu şüphesi varsa anksiyete testlerini çözerek, hastalığı olup olmadığı konusunda net bir yargıya varması gerekir. Hastalığını tanısı oluşturulduktan sonra kişinin anksiyete bozukluğu derecesine göre bir tedavi süreci oluşturulmalıdır.

Anksiyete Bozukluğu Doktorların Yaklaşımı

Kişi çeşitli şüphelerinden dolayı gittiği psikiyatri kliniğinde çeşitli testler ile hastalığın tanısını koyma çalışmaları başlatılır. Görüşmüş olduğunuz hekimin size uyguladığı bu testler sonucunda size bir tanı koyacaktır. Bu tanı sonucunda anksiyete bozukluğu olduğu saptanırsa, size bir başlangıç tedavisi uygulayacaktır. Bu hastalığın çeşitli evreleri bulunmaktadır. İlk evrede olduğunu varsayarsak, öncelikle sizinle telkimlerde bulunarak ve sorunun kaynağına inerek bir çözüm arayışı içerisine girecektir. Tedavi süresi boyunca doktorunuzu dinlemeniz sizin için iyi olacaktır.

Anksiyete Bozukluğunda Erken Teşhis Önemi

Hastalığın en önemli kısımlarından birisi de erken teşhistir. Erken teşhis beyinde ve sinirlerde hasarlar oluşmadan kişinin tedavi olmasını sağlayacaktır. Anksiyete bozukluğu sonucunda yaşanan kaygı ve stresin vücudu ileri düzeyde yıpratmasının önüne geçebilmek için öncelikli olarak erken bir şekilde teşhis edilmesi ve tedaviye hızlı bir şekilde başlanması gerekir.

Anksiyete Evrelerine Göre Doktor Yaklaşımları

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin hastalığı çeşitli evrelerde olmaktadır. Bu evlere bakıldığında başlangıç evresi ileri anksiyete ve yüksek işlevli anksiyete bozukluğu gibi gruplandırılması mümkündür. Anksiyete bozukluklarının bu evrelerine göre hekimlerin uyguladığı bir çok yöntem bulunur. Bu yöntemler öncelikle psikoterapi yöntemleridir. Hastalığınızın temeline inerek, hasta olmanıza etken olan bu olayları incelerler. Sonrasında travmatik olayın etkisine göre bir tedavi yöntemi oluşturulur. Bu tedavi yönteminde ilaç kullanımı genellikle tercih edilmeyen bir yöntemdir. İlk başlarda sizin gruplar halinde katılacağınız psikoterapi seansları ile rahatlatmaya, stres ve kaygılarınızı yönetmeyi öğretmeye yönelticekler. Sonrasında öğrenmiş olacağınız bu yetileriniz sayesinde anksiyete bozukluğu konusunda kendinizi kontrol edebilmeyi başaracaksınız. Anksiyete bozukluğunda ne zaman doktora görünmeliyim sorusunun cevabı tartışmaya açık bir konu değildir. İhmal edilmemesi gereken önemli bir hastalıktır ve en erken zamanda tedavi edilmesi gerekir.

Anksiyete Bozukluğunda Doktora Görünmenin Önemi

 


Bir önceki yazımız olan Kaygı Bozukluklarının Risk Faktörleri Nelerdir? Anksiyetenin Evreleri başlıklı makalemizde anksiyetenin evreleri, başlangıç anksiyetesi ve kaygı bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir