Menu

Anksiyete Bozukluğunda Psikoterapi

Anksiyete bozukluğunda psikoterapi yöntemi ile tedavi çok önemli tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu tedavi yöntemi ile kalıcı anksiyete bozukluğu tedavisi gerçekleştirmek mümkündür. Anksiyete bozuklukları olan kişilerin uzun bir psikoterapi tedavisinde geçmesi kalıcı çözüme ulaştıracaktır. Kaygı ve endişe kişinin hayatını doğrudan etkiler ve yaşanamayacak hale getirir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerde tedavi süreci çok önemlidir.

Psikoterapi Nasıl Yapılır?

Psikoterapi tedavileri bazen gruplar halinde bazende yalnız seanslar halinde yapılmaktadır. Psikoterapi yöntemi ile tedavi edilmek istenilen bir hastalık oldukça ilerlemiş ve ağırlaşmış olabilir. Bu sebepten anksiyete bozukluğu olan kişilerin bu durumu yenememesi halinde, psikoterapi ile tedavi edilmektedir. Psikoterapi sırasında tedavi gören kişilere hayatları boyunca kullana bilecekleri yöntemler öğretildiğinden dolayı, psikoterapi ile yapılan anksiyete tedavilerinde kişi kalıcı çözüme ulaşır.

Anksiyete Bozukluğunda Psikoterapi Detaylı Anlatım

Psikoterapi Tedavi Yöntemi İle Tedavi Ne Kadar Sürer?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ortalama olarak tedavi süreleri 12 aydır. 12 ay boyunca çeşitli yöntemler denenerek kişi tedavi edilmeye çalışır. Bu yöntemler bazen ilaçla olurken bazen ilaçsız bazende psikoterapi yöntemiyle yapılır. Psikoterapi de kişi kalıcı yöntemler öğrenerek, anksiyete atakları sırasında neler yapması gerektiğini, ataklarını nasıl bastıracakları, kendilerini kontrol etmeyi kavrarlar. Bu sebepten dolayı psiko terapi yöntemi ile geliştirilen tedavi yöntemlerinde kalıcı sonuçlar elde edilir. Psikoterapi ile tedavi edilmiş olan bir anksiyete bozukluğunun tekrarlama olasılığı yoktur. Kişi bisiklete binmek gibi ruhsal psikolojisini yönlendirmeyi psikoterapi yardımı ile öğrenir. Psikoterapi oldukça keyifli ve uğraşması zevkli bir süreçtir. Psikoterapi sürecinde işinde uzman olan kişi tarafından verilen eğitim sonucunda psikolojik kalkınma yakalanır. Kişinin özgüveni ve ruhsal problemleri çözülür. Çözülen bu problemlerin tekrarlanmaması için kalıcı çözümler geliştirilir. En sonunda kişinin problem ve sorunlara karşı yaklaşma tekniği geliştirilerek kişide anksiyete gibi büyük psikolojik rahatsızlıkların önüne geçilir. Anksiyete dışında bir çok ruhsal rahatsızlıklar psikoterapi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Psikoterapi yöntemi sadece ruhsal rahatsızlıkları olan kişilerde değil, kendini ruhen ve bedenen geliştirmek isteyen kişilerde de uygulanabilecek bir yöntemdir. Kişi psikoterapi uygulamaları ile kendini geliştirecek ve hayatı boyunca bir çok psikolojik soruna kalıcı çözümler üretecektir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Ataklarının Tedavisi başlıklı makalemizde anksiyete, atakları ve bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.


3 Yorum
  1. Ahmet 7 Mayıs 2018 / Cevapla
    • Anksiyete Doktoru 8 Mayıs 2018 / Cevapla
      • Bayram çalışkan 11 Haziran 2018 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir