Menu

Anksiyete Bozukluğunun 7 Fiziksel Belirtisi

Anksiyete, ortada gerçek bir neden olmaksızın yaşanan depresif ve kaygılı olma halidir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler, çocuğu eve 1 saat geç gelse hemen “çocuğumun başına bir iş geldi”, “mutlaka çocuğuma araba çarptı” gibi düşüncelere girer. Bu kişiler anksiyete derecesine göre değişik yoğunluklarda kaygı yaşayabilirler. Bu rahatsızlığa anksiyete bozukluğunun bir türü olarak yaygın anksiyete bozukluğu denir.

Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri, duygusal belirtiler ve fiziksel belirtiler olmak üzere 2 kategoride incelenebilir. Duygusal belirtileri korku, endişe, panik, öfke şeklinde olmaktadır. Bu duygular eşliğinde nöbetler geçirilmektedir.

Anksiyete ve Fiziksel Belirtiler

Anksiyete Bozukluğu Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

  • Endişe veya korku veren bir durumda vücut tepki olarak adrenalin ve norepinefrin salgılar. Bu durumda kalp çarpıntısı ve titreme gibi belirtiler görülür. Stresli durumlarda kalp çarpıntılarının sebebi budur.
  • Salgılanan adrenalin hormonu, vücudumuzdaki şekerin glikoza çevrilmesine neden olarak sindirim sisteminin çalışmasını bozar. Vücudun dolaşım sisteminde etkisi karın ağrısı, gaz ve bağırsak sıkıntılarına neden olur. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler günlük hayatlarında karın ağrılarından ve mide kramplarından nasibini alırlar.
  • Anksiyete vücut kaslarının gerilmesine yol açar ve öncelikle dişleri sıkmak olarak kendini gösterir. Anksiyetenin en belirgin özelliklerinden çene kaslarının kasılması ve yüz ağrıları, hastalığın fiziksel belirtilerindendir.
  • Anksiyete hastalarının vücutlarında yaşanan hormonsal değişimler, vücut ısılarının artmasına ve doğal olarak ta terlemeye neden olur. Aşırı terleme durumu anksiyete bozukluğunun belirtilerinden olabilir.
  • Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde şiddetli baş ağrıları ve migren sorunları yaşanabilir.
  • Anksiyete bozukluğu yaşayan kişide, vücudun salgıladığı stres hormonları, temiz kan dolaşımını sıkıştırarak nefes alışverişi istemsiz olarak sıklaşır.
  • Anksiyete ile uğraşmak vücudun tüm enerjisini tüketen bir iştir. Vücut ve zihin anksiyete nedeniyle sürekli tetikte bekler, bu da uykusuzluk, zihinde ve bedende yorgunlupa sebep olur. Anksiyete kişilerde halsizlik hissi kaçınılmazdır.

Anksiyete bozukluğu belirtileri kişiden kişiye değişse de, bu belirtiler sizi anksiyete olduğunuz konusunda şüphelendiriyorsa bir psikologla iletişime geçmek, siz fark etmemiş olsanız bile hayatınızdaki kalitesizliği ortaya çıkararak bir an evvel tedaviye başlamak için yararlı olur. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz ve sorularınızı yorum kısmından belirtmenizi rica ederiz…

Anksiyeteye Ne İyi Gelir? Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu belirtileri gözlenen bir kişi öncelikli olarak anksiyete derecesini belirlemelidir. Anksiyete bozukluğu görülen kişilerde çeşitli fiziksel belirtiler kendini göstermektedir. Anksiyete derecesi belirlendikten sonra anksiyete ne iyi gelir tarzı soruların cevapları araştırılarak çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmelidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Krizinden Korunma Yolları başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu İlaçları, Anksiyete krizi ve Anksiyete sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir