Menu

Anksiyete Bozukluğunun Cinsel Yaşam Üzerinde Etkileri

Anksiyete, cinsel yaşamdaki rahatsızlıklarda en sık görülen faktördür. Cinsellikte yaşanan anksiyete eşlerin arasında sorun olabilir. Bazı psikologlar, anksiyetenin eşler arasında cinsel sorunlar oluşturmayacağına inansalar da durum öyle değildir.

Yapılan araştırmalarda, kişilerdeki kaygı düzeyinin artması, cinsel isteğin artmasını sağlamıştır. Hem cinsel dürtüler kaygıyı artırmaktadır. Hem de kaygı cinsel dürtüleri artırmaktadır. Ancak, cinsel işlev bozukluğu olan anksiyete kişilerde tam ters şekilde ters orantı oluşmuştur.

Anksiyete Bozukluğu Cinsellik Üzerinde Etkileri

Cinselliğe Bağlı Anksiyete

Bazı kişiler sürekli görünüşü ve yataktaki performansı üzerine kaygı yaşar. Vücudunun görünüşünün kötü olduğunu, yatakta bir halta yaramadığını düşünüp dururlar ve bir süre sonra bu düşünceler kronikleşir. Artık anksiyete bozukluğu halini almış bu tür kaygıları, kişi kendi mantığıyla çözemediği takdirde psikoloğa danışmalıdır.

Kişilerin, cinsellikte anksiyete bozukluğuna varan düşüncelerinden bazıları şunlardır:

  • Kilolu veya zayıf olma hakkındaki endişeleri
  • İlişkideki zorluklar
  • Erkeklerde erken boşalma veya orgazma geç ulaşma endişesi
  • Erkeklerde penis boyunun uygun ölçülerde olmama endişesi
  • Kadınlarda orgazm olamama veya seksten zevk alamama
  • Kıyaslanma korkusu
  • Karşı tarafı tatmin edememe endişesi

Cinselliğe bağlı anksiyete sorunu olan kişi, eşi dünyadaki en güzel ya da yakışıklı kişi de olsa, anksiyetesinden dolayı başarılı olması zordur. Eğer bu sorunlardan birisi varsa, cinselliği rahatça konuşabileceğiniz bir psikologla görüşmek ve tedavi olmak hayatın kalitesini artıracaktır.

Cinsellik ile anksiyete arasındaki bağı anlamak için yapılan araştırmalarda, cinsel problemi olanlarda anksiyete görülme riskinin, cinsel problemi olamayan insanlarda yaşanma riskinden en az 2 kat fazla olduğu saptanmıştır. Bu da doğal olarak cinsel sorunların anksiyete bozukluğu oluşmasında etkisi vardır sonucunu ortaya çıkartır.

Cinselliğe bağlı anksiyetelerin tedavisi, anksiyete problemi yaşayan kişinin ve eşinin iyice dinlenip, anksiyete durumlarının doğru belirlenmesine göre belirlenecek metotla yapılır. Doğru cinsel verilerin öğretilmesi, cinsel egzersizler, ilaç tedavisi ile kişideki anksiyete tedavi edilebilmektedir. Tedavi de anksiyete yaşamayan eşin katılımı da tedavinin başarısını artırır.

Anksiyete Krizinden Korunma Yolları Yazımızı Okumak İçin Buraya Tıklayınız.

Anksiyete bozukluğu, etkilediği alanlar göz önünde bulundurulduğunda cinsel dürtüler bu alanların başında gelir. Cinsel istek ve anksiyete arasında doğru ters orantılı bir ilişki vardır. Anksiyete tedavi sürecinde cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. Aynı zamanda cinselliğe bağlı anksiyete durumlarıda kişiden kişi görülmektedir.  Cinsel durumlar ve başarısızlıklar anksiyete sonucunda ortaya çıkmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Anlamanın 12 Yolu başlıklı makalemizde anksiyete belirtileri, anksiyete bozuklugu ve anksiyete rahatsızlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir