Menu

Anksiyete Çeşitleri

  • Anksiyete genel olarak bakıldığında her yaş grubunda görülen ve herkeste olabilecek bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığında çeşitleri bulunmaktadır. Anksiyete çeşitleri  anksiyete hastalığı tanısı koyulurken önemli bir konu olarak dikkat çeker. Anksiyete bozukluğu olan bir kişi  hastalığında tedavi aşamasına geçmeden önce ilk olarak hangi anksiyete çeşiti rahatsızlığı olduğunu öğrenmeli ve ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Anksiyete bazen ilaçla tedavi edilebilirken bazende ilaçsız bir tedavi yöntemi ile atlatılabilinir. Bu yüzden doğru tanı konulması çok önemlidir. Anksiyete çeşitleri üzerinde önemle durulması gerekir.

Anksiyete Çeşitleri Detaylı Anlatım

  • Panik Atak: En sık rastlanan anksiyete bozukluğu arasında panik atak gelmektedir. Kişide oluşan çeşitli kaygıların etkisiyle panik atak krizleri az sıklıktan çok sıklığa doğru ilerler. Kişinin panik atak geçiriyor olması anksiyete çeşitleri arasından panik atak hastalığına yakalandığını gösteriri ve buna uygun bir şekilde tedavi uygulanması gerekir.
  • Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Kaygının tetiklediği anksiyete bozukluğudur. Kişi her konuda olumsuz düşünür ve her şeyin en kötüsü olduğuna karar verir, bu yüzden toplumda görülme sıklığı oldukça yüksektir. İlaçsız tedavi edilmesi mümkün olan anksiyete çeşitleri arasındadır.
  • Sosyal Anksiyete: Kalabalık bir ortama girmekten çekinen ve kendini toplumdan soyutlamak isteten anksiyete bozukluğu çeşitidir. Anksiyete çeşitleri arasında insanı intahara götürebilecek bir çeşittir. İlerlemesi durumunda kişi kendi başına alışveriş yapamayacak, yaşayamayacak hale gelir ve intahar edebilir, bu yüzden kontrol altına alınması çok önemlidir.
  • Obsessif Kompulsif bozukluk: Hastanın geçmiş bir dönemde yaşadığı travma sonucunda ortaya çıkan anksiyete çeşitidir. İnsan hayatında sürekli bir yer edinir ve tedavi edilmezse kendi kendine geçme ihtimali yoktur. Bu yüzden kişinin travma yaşadığı dönem üzerine inilmeli ve sorunları çözülmelidir.

Anksiyete Çeşitleri Genel Tedavi Yöntemleri

Anksiyete bozukluğu tedavisi uygulanırken anksiyete çeşitliği doğru tedavi yönteminin uygulanması için en önemli konudur. Anksiyete çeşitleri arasından hangi anksiyete bozukluğunun sizde olduğu bir uzman tarafından çeşitli testler yapılarak öğrenilecektir. Bu testlerin sonucunda ilaçlı, ilaçsız ve psikoterapi olarak üç farklı tedavi yönteminde birisi uygulanacaktır.  Anksiyete genel olarak görülen bir rahatsızlık olsada tedavi edilmesi çok önemli olan hastalıklardan birisidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Tansiyon başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluk ve düşük hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir