Menu

Anksiyete Etkisiyle Panik Atak Yaşayan Kişiye Nasıl Yaklaşılmalı?

Anksiyete etkisiyle, insalar panik atak krizi geçirmektedir. Panik atak yaşayan kişi, dünyanın sonu gelmişçesine korku ve endişe hissetmektedir. Panik atak belirtileri, kalp krizi belirtilerine yakındır. Kişiye sürekli yenisini yaşatabilme endişesi verdiği için yaşamı da mahvedebilmekte ve çekilmez hale getirebilmektedir.

Çevrenizde sürekli anksiyete etkisiyle panik atak yaşayan birisi varsa, onu tedavi olması için ikna etmelisiniz. Eğer kişi yanınızda panik atak geçiriyorsa, onun kalp krizi değil de panik atak geçirdiğini biliyorsanız, ona sadece onu anlıyorsanız yardımcı olabilirsiniz. Anksiyete etkisiyle panik atak geçiren kişiye, “sakin ol”, “heyecan yapma” diyerek değil, onu anlayabilip ona sakin ve sabırlı şekilde yaklaşarak yardımcı oluna bilinir.

Panik atak geçiren kişiye nasıl müdahale edilmeli

Anksiyete Etkisiyle Panik Atak Geçiren Kişiyi Anlamak

Panik atak geçiren kişinin, kalp atışları normalin çok üstünde hızlanmış, göğüs darlığı ve göğüste ağrı çekiyor. Nefes darlığı yaşıyor, boğuluyormuş gibi hissediyor, midesi bulanıyor, terliyor ve titriyor. Kendini gerçek dışı hissediyor, delirme korkusu yaşıyor, ölüm korkusu yaşıyor ve kaçmak istiyor.

Panik atak geçiren kişiye bu duyguları yaşadığını bilerek yardımcı olmak gerekir. Bir kişi yanınızda panik atak yaşıyorsa,

  • Sakin ve sabırlı olmalı, hastaya kendisine bir şey olmayacağını söyleyen ifadelerde bulunmalı,
  • Hastanın acil servise gitme talebinin gereksiz olduğunu anlatmalı,
  • Hastanın panik davranışlarını, rol yapma ya da kapris olarak algılamamalı ve hastaya destek verilmelidir.
  • Panik atak geçiren kişinin korktuğu şeylerden birisi de yalnız olmaktır. Hastanın yanında kalmalı ve panik bitene dek telkinlerine devam etmelidir.
  • Panik atak yaşayan kişiyi, yürüyüş yapmaya ikna edebilir ya da onu meşgul edecek bir şeyler bulabilir, ona komik bir video açıp izletebilirsiniz.
  • Hastaya derin ve yavaş nefes almasını söyleyebilir, hastanın güvende olduğunu, tehlike olmadığını belirtebilirsiniz. Bunun 10 ile 20 dakika arasında biteceğini söylenmesi de hastayı rahatlatabilir.

anksiyete etkisiyle panik atak yüzünden vücudun organlarına zarar gelmez, panik atağın sebep olduğu çarpıntılar kalbe zarar vermez, ya da nefes darlığı solunum sistemi etkilemez. Ancak panik atak uzun bir süre tedavi edilmezse, psikolojik rahatsızlıklara bağlı kronik bozukluklar oluşabilir. Sosyal ortamdan kopma ve sürekli depresif durum gözlenebilir.

Panik atak sorunu yaşayanlar ve panik bozukluğu olanlar ortalama 12 aylık tedavi süresinde %70 üzeri iyileşmiş oluyorlar. Böyle bir sorun yaşayanların psikologlarına danışmalarını söyleyerek yazımızı bitiriyor ve yorumlarınızı yazmanızı rica ediyoruz…

Anksiyete Bozukluğu Testi Yazımızı Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete, anksiyete etkisi altında kalan kişilerin uğraşmak zorunda olduğu bir hastalıktır. Anksiyete etkisi ile panik atak geçiren kişilere müdahale etmek için en doğru yöntem onları sakinleştirmeye yönelik yapılacak çalışmalardır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Testi başlıklı makalemizde anksiyete test sonuçları, anksiyete testi ve bozukluk testi hakkında bilgiler verilmektedir.


2 Yorum
  1. Seren 11 Kasım 2017 / Cevapla
    • Anksiyete Doktoru 11 Kasım 2017 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir