Menu

Anksiyete Gece Terlemesi

Anksiyete gece terlemesi, anksiyetenin etkisi ile genel olarak oluşabilen bir durumdur. Bu durumun sebebi incelendiğinde vücuttaki endişe ve kaygının terleme olarak kendini gösterdiği olmuştur. Fakat bilimsel bir açıklama ile açıklamak gerekirse, huzursuz bir şekilde uyuyan bireyin gece çok fazla haraket etmesi ve kötü rüyalar görmesi sonucunda terlemesi görülen belirtiler arasındadır. Her gece terlemesi anksiyete olarak adlandırılmamalıdır. Ama anksiyete etkisi ilede gece terlemeleri oluştuğu bilinmektedir. Bu sebepten dolayı gece terlemeleri anksiyete ile oluşabilmektedir.

Anksiyete Gece Terlemesi Detaylı Anlatım

Anksiyete Bozukluğu Uykuda Terleme

Uyurken insanın terlemesi bir çok şeye bağlıdır. Genel olarak sıcak ortamlarda terleriz. Fakat kaygı ve endişenin ileri seviyelerde olduğu kişilerde fiziksel bir anksiyete bozukluğu belirtisi olarak terleme görülmektedir. Terleme mutlaka görülecek diye bir şey yoktur fakat, bazı zamanlarda da görüle bilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin terlemesi, kişinin heycanlandığında terlemesi ile aynı bilimsel sebebe dayanır. Kişi kendine yarattığı sıkıntılı ruh halinde terlemeye başlar. Terleyen insanlar kötü rüyalarda görebilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Kötü Rüyalar

Kaygı insanların uğraştığı problemler arasında uyku problemleri çok büyük sorundur. Çünkü uykusuz bir bireyin, tüm hayatı doğrudan etkilenmektedir. Kaygı insanda uykusuzluk, kötü, rüya, gece terlemesi gibi çeşitli etkiler yaratabilmektedir. Bu problemin önüne geçmek için genelde düşük miligramda uyku ilaçları kullanılabilmektedir. Uyku hapları antidepresan ajanları gibi kötü sonuçlar doğuran ilaçlar arasında değildir. Fakat şunuda belirtmek gerekir bilimsel yapılan araştırmaların sonucunda ilaçla uykuya dalan bir kişinin uyuduğu süre 12 saat olsun. Diğer kişide organik bir şekilde 12 saat uyusun. İkisi arasındaki uyku kalite farkı oldukça yüksek olacaktır. İlaçla uyutulmak organik bir uyku değildir. Bu yüzden ilaçla uyuyan kişiler uyudum diyemezler, aslında onlar uyutulmuştur. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin uyku problemlerinin başlamasıyla kişide hayati zorluklar başlamış demektir. Bu sebepten dolayı bir uzmandan alacağı yardım ile hayatını kolaylaştırmaya çalışmalıdır. Uyku hapları büyük bağımlılıklar yapan ilaçlar değildir. Vücut içinde de zararı vardır ama çok büyük bir zararı yoktur. Bu sebepten dolayı uyku hapları kullanımı konusunda kişi bir dönem deneye bilir. Fakat doğal uykunun yerini hiç bir şey almayacaktır. Uyumak ve uyutulmak arasında ise dünyalar kadar fark vardır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete İç Sıkıntısı başlıklı makalemizde anksiyete, bisiklet sürmek ve bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir