Menu

Anksiyete Hastalığı

Bir problem karşısında KAYGI insanların verdiği en doğal tepkidir. Fakat anksiyete hastalığı yaşayan bir kişinin kaygıları, normal bireyler göz önünde bulundurulduğunda normal bir hayat yaşamasının tamamen önüne geçecek kadar yoğundur. Yaygın görülen anksiyete bozuklukları kişinin geçmişinde yaşadığı bazı sorunlar yüzünden olabilmektedir. Genel olarak bir birine benzer bir grup hastalığın ortak noktası kaygı olduğundan dolayı anksiyete hastalığına benzeyen bir çok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; panik bozukluk, fobik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi gibi çeşitli rahatsızlıklardır.

Anksiyete Hastalığı Nedenleri

Bugün anksiyete bozukluğu yaşayan bir kişinin bu rahatsızlığı neden yaşadığının cevabı net olarak verilemeye bilir. Fakat genel olarak anksiyete incelendiğinde kalıtsal bir rahatsızlık sonucu anksiyete hastalığı kişilerde görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu tezin kabul edilmesinde ki en büyük sebep tek yumurta ikizlerinde aynı anda ikisinde de anksiyete hastalığı gözükmesidir. Yapılan diğer çalışmalar sonucunda biyolojik sebeplerin yanı sıra çevresel faktörlerinde anksiyete hastalığına doğrudan etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Fakat direk olarak anksiyetenin altında yatan neden belirlenememiştir.

Anksiyete Hastalığı Belirtileri

Yaygın anksiyete bozukluğu hastalığı yaşayan bir kişide çeşitli belirtiler gözükmektedir. Bu belirtiler iki ana gruba ayrılır

1-) Ruhsal Belirtiler

Anksiyete hastalığı belirtileri arasında ruhsal belirtiler kişide aşırı endişe, kaygı, tasa, konsantrasyon düşüklüğü, aşırı öfkeli ruh hali, kötü bir haber alacağı düşüncesi, sabırsızlık, çabuk yorulma, çıldırma hissi, ölüm korkusu gibi kendini göstermektedir. Yani ileri düzey anksiyete hastalığı olan bir kişinin yaşam kalitesi oldukça düşer ve hayattan zevk alamaz hale gelir.

2-) Bedensel Belirtiler

Bedensel belirtileri ruhsal belirtiler kadar çok olmasada kalp çarpıntısı, terleme, ellerde titreme, nefes darlığı, tıkanma ve boğulma hissi, baş ağrısı, kaslarda kasılma ve kas ağrıları gibi çeşitli şekillerde görülmektedir.

Yani anksiyete hastalığı kendini kolay bir şekilde belli eden ve kişinin yaşamını doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. Genel olarak anksiyete hastalığı gelecek kaygısı yaşayacağımız dönemlerde yakalandığımız bir rahatsızlıktır. Anksiyete hastalığına yakalanan bir diğer grup ise hamilelerdir. Hamilelik döneminde genellikle anne adaylarımız anksiyete hastalığına yakalanarak, kendi sağlıklarını ve bebeklerinin sağlıklarını tehlikeye atmaktadır.

Gebelikte Anksiyete isimli konumuzu okumak için tıklayınız.

 


Bir önceki yazımız olan Gebelikte Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir