Menu

Anksiyete Hastalığını İlaçsız Geçirmek Mümkün Mü ?

Anksiyete bozukluğu, günümüz yaşam şartlarında yaşanma oranı artmış bir rahatsızlıktır. Eskiden insanlar sabah kalktıklarında bahçelerine ektiği yiyecekleri kümesindeki tavuğun verdiği yumurtayı toplar yerdi. Şimdi ise boyoz, poğaça ile geçiştirilen kahvaltılarla idare ediyor. Eskiden insanlar kendi yaptıkları ekmeği yerken, kendi hazırladıkları tarhanayı vs. yerken bahçe işleri ile uğraşırken, şimdi tek tip iş yapıyor ve belli bir döngünün içerisine girerek her gün aynı şeyleri tekrarlıyor. Ve yediği yiyeceklerin doğallıkla ilgisi bile yok.

Bu döngü, hemen herkesin hayatında depresyonu ve anksiyete bozukluğunu oluşturan, kontrolünün ve tedavinin ne derece işe yarayacağını düşündüren şeydir. Hasta tedavi olduktan sonra da bu döngü içerisinde yine hastalık belirtilerini göstermeye başlayacaktır. Çünkü bu yaşam stresi beraberinde getirmektedir.

İlaçsız Anksiyete Tedavileri

Anksiyete Tedavisi İle İlaç Kullanmadan Nasıl Baş Ederiz

Vücutta kan şekeri dalgalandığı zaman stres hormonları salgılanır. Stres hormonları da anksiyete hissini artırır. Kan şekerini dengelemek için basit birkaç şeye dikkat edilmesi yeterlidir. Öncelikle düzenli olarak 3 öğün beslenmek önemlidir. Şeker ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmak ve daha fazla protein ve sağlıklı yağ tüketmek gerekir. Atıştırmalık olarak sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir (kuruyemişler, bitter çikolata, haşlanmış yumurta vs.).

Kafein, vücuda girdiğinde sinir sistemini tetikliyor ve her duruma karşı ani tepki verebilecek bir savaş durumu oluşturuyor. Anksiyete bozukluğu tedavisi uygulanırken kafeini aşamalı olarak bırakmak yerinde olacaktır. Birden bırakmak sinir sistemine olumsuz etki yapabilir.

Anksiyete bozukluğunun ilaçsız tedavisinde en etkili çözümlerden birisi kaliteli ve yeterli uykudur. Uykusuzluk anksiyeteye sebep olabilmektedir. Anksiyetenin belirtilerinden birisi de uykusuzluktur. Uyuduğunuz ortam sessiz, tamamen karanlık olması uykusuzluğu önlemede etkilidir.

Anksiyete bozukluğu, sindirim sorunları, mide ve bağırsak sağlığı ile ilişkilidir. Gluten, şeker, alkol, tatlandırıcılar, antibiyotikler, antiasit tarzı mide ilaçları gibi şeyler tüketmekten kaçınmak önemlidir. Bağırsaklara iyi gelen fermente yoğurt, patates, yerelması, gibi probiyotik gıda takviyesini artırmak gerekir. Bağırsakların iyileşmesi için yeterince uyumak, stresle başa çıkmak için nefes egzersizleri, yoga, meditasyon yapılmalıdır.

Anksiyetenin en iyi ilacı egzersizdir. Her gün yapılacak yarım saatlik tempolu yürüyüş, spor salonuna gitmek, tenis ve futbol gibi sosyal sporlardan birisini düzenli olarak yapabilmek anksiyeteye karşı en önemli ilaçtır.

Yediğimiz yiyecekler magnezyum açısından fakirdir. Bu sebeple dışardan magnezyum almak önemlidir.

Tüm bu etkenleri birleştirince, anksiyete bozukluğunun tedavisinin kaliteli bir yaşama sahip olmaktan geçtiğini söylemek yerinde olacaktır. Şehir hayatı kişileri doğal yaşamdan uzaklaştırmaktadır. Doğallığı kendi hayatınıza en uygun çözümlerle yakalayabilmeniz önemlidir. yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur? Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu, tedavi yöntemleri arasında bir çok ilaçlı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra anksiyete bozukluğunun ilaçsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaçsız iyileşme süreci yani ilaçsız bir tedavi anksiyete hastaları için zorlu fakat en iyi yoldur. Hasta tedavi edilmek için kendi kafasında oluşturduğu tedavi yöntemleri uygulayarak ilaç kullanmadan anksiyeteden kurtulabilir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Terapisi Nasıl Yapılmalıdır ? başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve Anksiyete Bozukluğu ve Terapi İle Tedavi Yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir