Menu

Anksiyete Hastası Olabileceğinizi Nasıl Anlarsınız?

Anksiyete hastası olabileceğinizi nasıl anlarsınız sorusunun en iyi cevabını kendinize anksiyete miyim sorusunu sorarak alırsınız. Kişi öncelikle kendine tanı koymalıdır. Bu durum zorlu bir süreçtir. Her ne kadar hasta bireylerden kabullenmesi bekleniyor olsa da bu bir hastalık olduğu için onların psikolojisini anlamamız oldukça önemlidir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin genetik yatkınlığı olabilmektedir. Bu durum kişiye aile büyüklerinden miras kalabilir. Bir diğer durum ise kişinin yaşadığı bir travma sonucunda anksiyete olmasıdır. Bu durumda olası bir durumdur. Kişi bunu özeleştiri yaparak hayatını gözden geçirmesi sonucunda fark edebilir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin, anksiyetesinin ilerlemesi sonucunda başarısızlıkları artacaktır. Hayatları git gide kötüye gidecek ve sosyal fobi oluşacaktır. Bunun yanı sıra oluşan depresyonun etkisi ile kişi kendine oldukça büyük zararlar verecektir. Bu sebepten dolayı anksiyete tanısının erken yapılması oldukça önemlidir.

Anksiyete Tanısı Nasıl Koyulur

Endişe ve kaygılarınızın sizi olumsuz yönde etkilemeye başladığını fark ettiğinizde anksiyeteden şüphelene bilirsiniz. Şöyle bir örnek vermek gerekirse normal şartlarda başarılı olabileceğiniz bir durum içerisinde kaygılarınız sonucunda başarısız olursanız bu anksiyete sonucu gerçekleşmiş bir olay bilir. Bunun da böyle olduğunu düşündüğünüz durumlarında içerisinde kalıyorsanız şüphelene bilirsiniz. Kaygı ve endişesi olmayan insan dünya üzerinde yoktur. Fakat kaygı ve endişelerini doğru bir şekilde kullanmaz ve bunlarla hayatı yaşamayı öğrenmezseniz anksiyete oluşur. Anksiyete kaygı ve endişeli ruh halinin hayatınızı olumsuz olarak doğrudan etkilemesiyle oluşan bir hastalıktır. Kaygılı dönemleriniz de panik atak krizleri ve bayılmalar da yaşarsanız ilerlemiş anksiyete bozukluğuna yakalanmışsınız demektir.  Anksiyete şüphesi kişide oluşabilir fakat tanısını koymak kişiye düşmez. Bu tanıyı koyması gereken kişi bir uzmandır. Uzman kişinin yapacağı test ve uygulamalar sonucunda rahatsızlığınız bilimsel olarak anlaşılacak ve ona göre tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Anksiyete Tanısından Sonra Yapılması Gerekenler

Anksiyete tanısı koyulmuş ve bir anksiyete hastası iseniz yapmanız gereken şey tedavi olmaktır. Doğru bir tedavi yöntemi uygulayarak bu rahatsızlıktan kısa süre içerisinde kurtulmanız gerekir. Bu tedaviyi bir uzmana danışarak uygulamanız gerekmektedir. Uzman yardımı ile uygulamaya başladığınız tedaviyi desteklemek amaçlı çeşitli hobiler ile uğraşmanız oldukça önemlidir. Hobiler sizi rahatlatacak ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Spor yapmak çok iyi bir hobidir ve anksiyete tedavisi sırasında mutlaka uygulanması gereken bir yöntemdir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğunda Psikoterapi başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluğu ve çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir