Menu

Anksiyete İç Sıkıntısı

Anksiyete iç sıkıntısı, anksiyetenin en genel özelliklerinden birisidir. İnsanın tarif edemediği mide ağrısı gibi olan fakat mide ağrısı olmayan karın içi bir yerde bir sıkıntı oluşması. Huzursuzluğun sanki içimizde bir yerde olduğu duygusunu tamamen his ettiren bir durum. Anksiyete bozukluğu etkisi ile sık oluşan durumlardan birisi olan bu durumun çözümü aslında yoktur. Bu durum kişinin boş vaktinin fazlalığı ve yapacak bir şey kalmaması ile alakalı bir durumdur. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerin bu durum ile karşı karşıya kalmaması için yapması gereken en önemli şeylerden birisi hobi edinmek olacaktır. Edindiğiniz hobiler ile uğraşarak bu durumların önüne geçebilir ve daha rahatlaya bilirsiniz.

Anksiyete İç Sıkıntısı Detaylı Anlatım

Anksiyete İç Sıkıntısı Olan Kişilerin Uğraşacakları Hobiler

Hobiler belirlenirken kişi gerçekten hoşlandığı ve uğraşırken keyif aldığı şeyleri seçmelidir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin çeşitli hobiler ile uğraşmaya karar vermesinin ardından güzel bir araştırma yapması önemlidir. Bazı hobilerden bahsedecek olursak;

 • Bisiklet Sürmek

  Bisiklet sürmek hem keyifli hemde spor aktivitesi olarak çok sağlıklı bir hobidir. Fakat her havada bisiklet sürülemeyeceği için biraz dönemlik kalmaktadır. Bu sebepten dolayı bisiklet iyi bir hobidir fakat belirli zamanlar içerisinde yapılabilir.

 

 • Yüzme

  Kişinin kapalı bir havuza kayıt olması yaz kış yüzebileceği anlamına gelir. Her zaman yapıla bilecek sporlar arasında olan yüzme oldukça keyifli ve sağlıktır. Vücuttaki bütün kasları çalıştıran ve oldukça hoş bir spor olan yüzme kişinin içinde ki sıkıntıları alacak ve sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayacaktır.

 

 • Tempolu Koşu

  Tempolu koşmak kalp sağlığımıza çok iyi gelecek ve kendimizi iyi his etmemizi sağlayacaktır. Çoğu hava şartlarında insanlar koşu yapabilmektedir. Bu sebeten dolayı koşuda tercih edile bilecek hobilerimizden birtanesidir.

 

 • Düzenli Cinsel İlişki

  Cinsellik bu tarz rahatsızlıkların tedavisinde çok önemli rol oynar. Kişinin cinsel birliktelikleri onu rahatlatacak ve aynı zamanda bir enerji harcamasını sağlayacaktır. Hem yorulup hemde iyi vakit geçireceğinden dolayı anksiyete ile oluşan iç sıkıntı probleminde, cinsel birliktelik çok büyük rol oynar.

 

 • Buz Pateni

  Bu pateni sporu çok keyifli ve öğrenmesi kolay spor dallarından birisidir. İlk zamanlar düşüp biraz canınız yansada kısa süre içerisinde öğreneceğiniz spor dalları arasındadır. Kolay olduğu kadarda, çok enerji harcatan bir spor dalı olan buz pateni değerlendirilmesi gereken hobiler arasındadır.

Hobilere Ne Kadar Vakit Ayırmalıyız?

Anksiyete etkisi ile oluşan iç sıkıntının önüne geçmek ve anksiyete tedavisinde etkili olacak hobilere karar verdikten sonra hobilerimize kendi vaktimizin yettiği kadar vakit ayırabiliriz. Yani bir üst limit veya alt limit koymak saçma olacaktır. Kişi kendi hayat planına göre bir plan uygulayacak ve ona göre bu hobileri gerçekleştirecektir.

 


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Kalp Krizi Yapar Mı? başlıklı makalemizde anksiyete kalp, damar ve hastalık hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir