Menu

Anksiyete İshal

Anksiyete ishal, anksiyetenin kötü belirtileri arasında yerini almaktadır. Kişinin sıvı kaybetmesi oldukça zorlu bir durumdur. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde boşaltım problemi olduğu zaman zaman gözlenmiştir. Bu bazen terleme ile olurken bazende ishal olarak kendini göstermektedir. Anksiyete bozukluğunun bu etklenleri fiziksel etkenler arasındadır. Kişinin ishal olmasını gerektiren bir yiyecek tüketimi ve enfeksiyon vücuda girmediği halde ishal olmuşsa, bunu psikolojik olarak kendi yapmış demektir. İnsan vücudu mükemmel bir organizasyon ile çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı bu organizasyonun bozulduğu durumlarda toparlanma oldukça zorlu olacaktır. Kişinin kendini psikolojik olarak sıkar veya ruhen kötü zamanlar geçirirse ishal olabilmektedir. İshal vücududa alınan besinlerin tam sindirilmeden vücuttan atılmasına denebilmektedir. Kişi bu yüzden sıvı kaybeder. Yorgun düşer ve halsizlik hissi hakim olur.

Anksiyete İshal Detaylı Anlatım

Anksiyete Etkisiyle Oluşan İshale Ne İyi Gelir

İshalin etkisi her ne kadar psikolojik olsada doğru beslenme ile tedavi edebilmek mümkündür. Normal şartlarda ishal olan bir kişinin tükettiği gıdaları tüketmesi kişnin ishal durumunu ortadan kaldıracaktır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde görülen ishal normal ishaldan farklı olarak daha çabuk geçebilir. Fakat bu durum daha uzunda sürebilir. Bu sebepten dolayı kişinin rahatlaması çok önemlidir. Ayrıca kişinin ishal olmasının altında yatan sebepte araştırmalıdır. Bazen kullanılan bir kas gevşeticisi sizi ishal yapabilmektedir. İshal olduğunuz zaman o gün içerisinde neler yaptığınızı gözden geçirmeniz iyi olacaktır. Sizde nelerin ishal yaptığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Anksiyete İshal Nasıl Oluşur?

Bunun psikolojik ve fiziksel bir çok sebebi vardır. Psikolojik sebepleri üzerinde duracak olursak, kişinin kendini aşırı sıkması ve metabolizmik dengesini bozması hasta olmasına sebep olur. Metabolizma faliyetlerinin bozulması sonucunda ishal sık görülen bir sonuçtur. Diğer fiziksel sebep ise kişi stres ve kaygılı ruh halinin etkisi ile kendini yemeğe verirse ve daha önce tüketmediği gıdalardan aşırı bir şekilde tüketmeye başlarsa ishal olma ihtimali vardır. Örneğin kahvaltıda yağı az tüketen birisi farkında olmadan yağ tüketimini arttırır ve normal miktardan daha fazla yağ tüketirse ishal olabilmektedir. Bu sebepten dolayı anksiyete tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlıktır, ihmal edilmeden tedavisi yapılmalıdır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Gece Terlemesi başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluk ve gece hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir