Menu

Anksiyete İyi Gelen 9 Farklı Yöntem

Anksiyete bozukluğu, kalıtsal bir rahatsızlık olmasının yanında, günümüz şehir yaşantısında sıkça ortaya çıkmaya başlamıştır. Şehir hayatında insanlar sürekli aynı şeyleri tekrarlamaktadır. Bu durum insanın yaratılışına ve binlerce yıllık evrimine ters düşer ve kişilerin içinde bu duruma karşı öz savunma gelişir.

Anksiyete bozukluğu tedavisinde, günümüz şehir yaşamını, insanoğlunun genlerindeki yaşamla, yani doğal yaşamla birleştirebilmek oldukça önemlidir. Anksiyeteye iyi gelecek en önemli şey budur. İnsan doğada çalışır, çözümler arar, yorulur, ama dinlenir ve aldığı sonuçların mutluluğunu ve hazzını da yaşar. Anksiyeteye iyi gelecek yöntemleri maddeler halinde inceleyelim.

Anksiyeteye Ne İyi Gelir

Anksiyeteye İyi Gelecek Yöntemler

Anksiyete bozukluğu çevresel faktörlere ve kişinin yaşam kalitesine direk bağlıdır.

  • Doğru ve dengeli beslenmek : anksiyete bozukluğu stres, korku, endişe gibi duyguların nezaretinde yaşanır. Vücutta beslenmeye bağlı stres hormonları salgılanabilir. Örnek olarak vücutta kan şekeri alımı dalgalanmasından dolayı kortizol ve adrenalin hormonları salgılanmasında da dalgalanmalar yaşanır. Bu durumda vücut otomatik olarak strese girer ve anksiyete durumu oluşabilir. Ayrıca kafein tüketimini de aşamalı şekilde azaltıp bırakmak ta vücuda iyi gelecektir.
  • İyi uyku : uykusuzluk anksiyeteye, anksiyete ise uykuya gebedir. Sessiz ve karanlık ortamda uyumak uyku kalitesini artırabilir.
  • Egzersiz yapın : düzenli yapılan egzersizler vücutta hormonların dengesini sağlacaktır. Yapılan egzersizlerden sonra vücut çok rahatlayacak ve kişi de iyi ki yaptım diyecektir.
  • Anksiyete bozuklukları kişilerin mükemmel olma takıntılarından kaynaklanabilmektedir. Halbuki kimse mükemmel değildir ve kimse mükemmel olamayacaktır. Sadece olabildiğimizin en iyisi olabiliriz. Bunun yanında, kişiler zor ve ulaşılması güç hedeflere yönelmektedirler. Bu durum stres ve endişeyi beraberinde getirmektedir. Hedefleri belirlerken kısa adımlar olarak belirlemek önemlidir. Örneğin fit bir vücuda sahip olmak isteyen kişi bunu parça parça planlamalıdır. Öncelikli hedefi spora düzenli gidebilmek olabilir, bir sonraki hedefi yediklerini içtiklerini spor yaşantısını destekleyecek şekilde değiştirmek olabilir. Sonraki hedefi idmanlarını doğru yönetmek olabilir. Bu daha küçük adımlara da bölünebilir. Örneğin yiyecek düzeni asitli içecekler tüketmemek, ekmeği bırakmak vs. uzatılabilir.
  • Kendine zaman ayırmak : insanlar yaşadıkları sorunları sisteme ya da başkalarına bağlamayı, sorumluluk almamak için çokça yaparlar. Kendinize zaman ayırıp, kendinizi daha çok tanımak, çözümlere ve olumsuz duyguların kalıcılığına direnmek için iyi gelebilir.
  • Badem, yağ, kereviz, turunçgiller, portakal suyu, biberiye, şerbetçiotu, kediotu gibi yiyecekler anksiyete ile mücadelede işe yaramaktadır.
  • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak gerekir.
  • Güneş ışığından oldukça fazla yararlanmaya çalışmalı, hareketli bir yaşama ulşılmalıdır.
  • Meditasyon ve yoga gibi teknikler zihni yatıştırmaya yardımcı olur.

Anksiyeteye karşı en iyi gelen şey doğal yaşamla aradaki bağı koparmamaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Tüm sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete, anksiyete bozukluğu yaşayan insanlarda görülen psikolojik hastalıklar arasında herkes tarafından yaşanabilecek bir hastalıktır. Dengeli beslenme anksiyete iyi gelen yöntemler arasında gelir. Anksiyete ne iyi gelir sorusuna bir liste hazırlayacak olursak dengeli ve sağlıklı beslenme bunların başında gelmektedir.


Bir önceki yazımız olan Sosyal Anksiyete Bozukluğunda Kullanılan İlaçlar başlıklı makalemizde anksiyete bozukluğunda kullanılan ilaçlar, anskiyete bozukluğu tedavisi ilaçları ve etken maddeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir