Menu

Anksiyete Kalp Krizi Yapar Mı?

Anksiyete kalp krizi yapar mı sorusu genel olarak tartışılan bir sorudur. Kalp krizi genel olarak çok fazla sebebi bulunan bir rahatsızlıktır. Kişinin kalp krizi geçirme farktörleri çok fazladır. Fakat anksiyete kalp krizi yapar mı sorusunu ele alacak olursa anksiyete kalp krizi yapar. Direk kalp krizi yapan bir hastalık değildir. Çünkü doğrudan kalp krizi yaratan hastalıklar kalp hastalıklarıdır. Anksiyete bozukluğu doğrudan kalp krizine yol açmaz. Dolaylı yoldan bir etkisi vardır. Kalp krizine doğrudan yol açan hastalıklar genel olarak kalp ve damar rahatsızlıklarıdır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ilerleyen dönemlerde kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.

Anksiyete Kalp Krizi Yapar Mı Detaylı Anlatım

Anksiyete Nasıl Kalp Krizi Yapar?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde stres ve kaygı çok fazla olacaktır. Bu duygu halleri vücutta ki dolaşıma etki ederek onun hayatını etkileyecektir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde aynı zamanda sigara kullanımı varsa bu çok kötü bir durumdur. Sigara ve anksiyete kalbin çalışmasını etkileyerek kalp krizi sıkıntısına neden olabilmektedir. Anksiyete bozuklukları her zaman kalp krizine sebep olmaz. Fakat kişinin bir durum karşısında aşırı heycanlanması, aşırı kaygılanması ve bu kaygı etkisiyle panik yapması sonucunda kalp krizi geçirmesi olası bir risk faktörüdür. Bu sebepten dolayı kişide oluşan duyguların yoğunluğuna bağlı olarak kalp krizi görülmektedir.

 

Anksiyete Bozukluğu Olan Kişiler Kalp Krizinden Nasıl Korunur?

Öncelikle anksiyete bozukluğu tanısı oluşmuş kişilerin yapması gereken ilk adım tedavi olmak olacaktır. Tedavi süreci başlamış kişilerin kalp krizi riski taşımasından dolayı kalp ve damar sağlığını etkileyecek gıdalar tüketmesi, onun kalp krizi geçirme riskini azaltacaktır. Kalp krizinden korunmak için zeytin yağı tüketmeli, sigara ve alkolden uzaklaşmalı, uyuşturucu kullanmamalıyız. Aynı zamanda bu durum karşısında alınacak en önemli önlemlerden biriside spor yapmak olacaktır. Çünkü spor yapmak ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkilediği gibi beden sağlığımızıda olumlu yönde etkileyecektir. Vücuttaki yağ oranı düşecek, kalp daha rahat kasılıp gevşiyecek, nefes alıp verişimiz daha sağlıklı bir düzene girecektir. Bunların hepsi kalp krizini etkileyen faktörler olduğundan dolayı spor ile uğraşmak kalp krizi riskini büyük ölçüde etkileyecektir. Kişinin kalp krizinden korunması yapması gereken en önemli şeyler bunlardır. Aynı zamanda kişi belirli sakinleştiri ve yatıştırıcı ilaçlar kullana bilir. Fakat bu durum çok ileri anksiyete bozukluğu olan kişilerde tavsiye edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Antidepresan başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklukları ve anti depresan hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir