Menu

Anksiyete Kas Gerginliği

Anksiyete kas gerginliği anksiyete bozukluğu olan kişilerin uğraşmak zorunda kaldığı önemli problemler arasındadır. Anksiyete bozukluk duygusal belirtiler dışında kişide fiziksel belirtiler de göstermektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin stres ve kaygısı çok yüksek seviyededir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu ilerlemiş kişilerde çeşitli kasılmalar ve krizler görülür. Bu kasılma ve krizlerin sonucunda kişilerde kas ağrıları oluşur.

Anksiyete Kas Gerginliği Detaylı Anlatım

Anksiyete Kas Gerginliği Nasıl Oluşur?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin stres ve kaygıları hayatın her alanında devam eder. Bu sebepten dolayı bu kişiler genel olarak gergin bir hayat sürerler. Boyun ağrıları çok sık görülür. Stres kişide ki kasılmalara sebep olur. Kişide oluşan anksiyete bozukluklarının ilerlediği dönemlerde anksiyete krizleri görülür. Anksiyete krizleri aslında kişinin bir nevi boşalmasıdır. Eğer kişi boşalmaz ise sürekli gergin kalacaktır. Bu sebepten dolayı kas ağrıları oluşacaktır. Fakat anksiyete krizi geçiren kişilerde ise kriz sırasında ki kasılmada dolayı kas ve kemik ağrıları oluşur. Bu sebepten dolayı anksiyete tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Krizler genel olarak patlama anı olarak kabul edilir. Kişi bilincini kaybeder, sizi duyamaz tepki vermez, kasılır, kendini sıkar, büyük bir acı içinde kıvranır, hatta bazı zamanlarda öyle kasılmalar olur ki kişinin kemiği bile kırılabilir. Bu sebepten dolayı psikolojik rahatsızlıklar asla ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Anksiyete Kas Gerginliği Oluşumu Nasıl Önlenir

Anksiyete bozukluğu ilerlemiş kişilerin öncelikle bir uzman tarafından destek alması çok önemlidir. Bu destek sırasında uzman kişinin tavsiyelerine uymanız gerekir. Anksiyete kişinin dert ve sorunlarını anlatması ile geçecek bir rahatsızlık değildir. Zaten kişinin kaygısız ve stressiz bir hayat yaşaması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı anksiyete tedavisinde kişi sorun ve kaygıları ile birlikte yaşamayı o stresi yaşımayı öğrenmelidir. Anksiyete bozukluğu ilerleyen kişilerde kas gerginliklerinin önlenmesi için yapılması gereken en önemli şey spordur. Kişinin haftada en az 2 spor dalı ile uğraşması gerekir. Fakat bu durum bazen çok görülsede normaldir. Çünkü spor insan için çok önemli ve çok iyi gelecek bir aktivitedir. İnsanın sağlıklı olduğunu his etmesi, aynı zamanda sportif olması bazı sorunları aşmasında büyük rol oynar. Spor yapan kişilerin kendine güvenleri artacağından dolayı anksiyete etkisi ile oluşan sosyal fobisini de yenecektir. Bu sebepten dolayı uzman tavsiyesi yanında spor yapması çok önemlidir.


Bir önceki yazımız olan Dideral Anksiyete başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve bilinçli hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir