Menu

Anksiyete Kas Seğirmesi

Anksiyete kas segirmesi, kaygı ve endişeye bağlı olarak yaşanan stres durumunda kişide anlık kramplarla birikte görülen bir rahatsızlıktır. Kişinin kas seğirmeleri önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bunlardan en kötülerinden birisi ALS  hastlığıdır. Fakat bilimsel olarak incelendiğinde her kas seğirmesi als hastalığı belirtisi olarak görülmez. Als ender rastlanan hastalıklardan birisi olduğu için genel olarak kas seğirmeleri stres ve kaygıya bağlı olarak oluşur. Anksiyete stres ve kaygı olarak vücutta kendini gösterdiğinden dolayı kişide kas seğirmelerine sebebiyet verir. Kas seğirmeleri yaşayan kişilerin anksiyete krizi geçiriyor olma ihtimalleri yüksektir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ilerleyen evrelerde anksiyete krizi geçirdiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu etkisiyle oluşan anksiyete krizleri kas seğirmelerine sebebiyet vermektedir.

Anksiyete Kas Seğirmesi Detaylı Anlatım

Anksiyete Bozukluğu Kas Seğirmesi Nasıl Oluşturur

Stres ve kaygı vücutta kasılmalara sebebiyet verdiğinden dolayı, kişinin geçireceği anksiyete krizi sırasında kaslarında büyük bir kasılma olur. Bazen öyle kas kasılmaları yaşanır ki hastanın kemiği kırıla bilir. Bu durum zaman zaman vücutta olağan bir durum haline gelir. Kişi krizlere alışır ve kaygılı hayatına devam eder. Genel olarak anksiyete bozukluğu tedavisini red eden kişilerin yaşadığı bir sorundur. Krizlerin sıklaştığı dönemlerde kişi kriz geçirmediği halde genede ufak kas seğirmeleri yaşar. İstemsiz olarak vücut kasları kasılır ve gevşer. Bunun bir zamana tabi tutmak mümkün değildir. İnsan vücudunda gerçekleşen bu kas seğirmesi olayı genel olarak rastgele ve çeşitli durumlara bağlı olarak gerçekleşir.

Anksiyete Bozukluğu Kas Seğirmesine Neden Olan İlaçlar

Anksiyete bozukluğunun tedavi yöntemleri arasında ilaçla tedavi vardır. İlaçla tedavi edilen anksiyete bozuklukları kişide istemsiz kas kasılmaları yaratabilmektedir. Anti depresanı düzenli bir şekide kullanan kişilerin vücutlarında el titremesi ve zamansız kas kasılmaları mevcuttur. Bu sebepten dolayı bazı kas kasılmaları ilaçların yan etkisinden dolayı oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu sırasında tedavi olan bireyler ilaçlı bir tedavi süreci geçiriyorlar ise, kullandıkları ilaçların sonucunda vücutlarında kas kasılmaları oluştuğunda ilacı yazan doktor ile konuşarak bu durumu belirtmeleri çok önemlidir. Kişi yardım aldığı uzmanla bu durumu konuşarak ilacı değiştirmesini veya dozunu düşürmesini isteye bilir. Fakat bu durum oluştu diyede kendi kafamıza göre karar almak doğru olmayacaktır. Bu sebepten dolayı oluşan kas seğirmesinde en doğru karar yardım aldığımız uzmana danışmak olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Sigara Ve Anksiyete başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve anksiyete sigara hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir