Menu

Anksiyete Kaygı Bozukluğu

Hayatımızın her alanın da bizi doğrudan etkileyen bir hastalık olan anksiyete, Anksiyete kaygı bozukluğu olarakda geçmektedir. Anksiyete kaygı bozukluğu yaşayan kişiler hayatlarında bazı şeyler yolunda gitse dahi belli bir süre sonra en kötüsü olacak, çok kötü şeyler yaşayacakmış duygusuyla hayatlarını sürdürmeye çalışırlar. Bu durum Anksiyete kaygı bozukluğu olan kişilerin hayatlarını doğrudan etkilemektedir. Anksiyete kaygı bozukluğu hastalığı genel olarak bilişsel davranışçı terapi uygulaması olarak adlandırdığımız yöntem ile tedavi edilebilmektedir.

Anksiyete kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin kaygılandıkları durumlar olutuğunda bu kaygı yerini panik atak ve çeşitli panik atak krizlerine  yol açacaktır. Ellerde terleme, kalp atışlarında düzensizlik, nefes darlığı, mide kramları ve sık tuvalete çıkma gibi belirtiler ile anksiyete kaygı bozukluğu yaşayan kişinin hayatını doğrudan engelleyecek ve mutsuzluğa sebep olacak bu belirtiler yaşanmaktadır.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Nedir?

Yapılan araştırmalar sonucunda anksiyete kaygı bozukluğu hastalığının temelinde genel olarak çocukluk çağlarında yaşanan çevresel faktörlerin sebep olduğu gözlenmiştir. Bunun yanı sıra genetik olarakta bireyde kendini gösteren bu rahatsızlık, tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde insan hayatını yaşanamaz bir hale getirecektir.

Araştırmacıların özellikle üzerinde durdukları konulardan birisi bireyin küçük yaşlarda yaşamış olduğu travmatik olayların derinine inmek olmuştur. Yaşanan travmatik olay kişinin korku mekanizmalarında hassasiyete yol açmıştır. Bu hassasiyet bireyde genel bir korku hali ve kaygı başlamasına sebep olmuştur.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Yaşayan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hayatınızın yoğun bir döneminde kaygı problemi yaşamanız çok normal görülen davranışlardan birisidir. Fakat anksiyete kaygı bozukluğu ile hayatınızın genel olarak her döneminde kaygı problemi yaşayıp hayatınızı engelleyen sorunlar ile mücadele etmek zorunda kalmanız normal bir durum değildir. Anksiyete kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi kriz anında kendilerine ve başkalarına en az zararı vererek sakinleşip, krizleri atlatmasıdır. Çünkü anksiyete insanda ilerleyen dönemlerde çeşitli anlık krizlere yol açacaktır.

Kriz anlarında yanınızda olan bir yakınınız size rahatlatıcı ve sakinleştirici şeyler söyleyerek sizi yatıştırmalıdır. Yalnız bir zamanınızda krize yakalanırsanız, kafanızın içinde iyi şeyler düşünüp kendinizi rahatlatmak üzerine çeşitli çalışmalar yapmalısınız. Anksiyete kaygı bozukluğu fark edildiği andan itibaren tedavi edilmesi gereken önemli birr hastalıktır. Erken tedavi en doğru tedavi yöntemlerinden birisi olacaktır.

Anksiyete Hastalığı başlıklı konumuza gitmek için tıklayınız.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Hastalığı başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklukları ve anksiyete hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir