Menu

Anksiyete Kişilik Bozukluğu

Anksiyete kişilik bozukluğu sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Kişilik bilim insanlarına göre, tüm biyolojik yeteneklerinin ve hayat karşısında oluşan tüm iç güdü ve kazanılmış deneyimlerinin birlik ve bütüğünlüğüne kişilik denir.

Kişilik Bozukluğu Çeşitleri

Kişilik bozuklukları da diğer psikolojik hastalıklar gibi farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Kişilil bozuklukları çeşitleri Paranoid, Şizoid, Şizotipal, Antisosyal Borderline gibi çeşitlerden oluşmaktadır. Kişilik bozuklukları insan hayatını doğrudan etkiler ve yaşam standartlarının büyük ölçüde düşmesine sebep olur. Anksiyete bozukluğu sonucunda kişilerde kişilik bozuklukları oluşur. Anksiyete bozukluğunun sonucunda mutlaka kişilik bozukluğu oluşacak diye bir durum yoktur. Fakat genel olarak bakıldığında anksiyete bozuklukları sonucunda kişilik bozukluğu olduğu görülmüştür.

Anksiyete Kişilik Bozuluğu Kimlerde Görülür

Kişilik bozukluğu bilimsel araştırmalar sonucunda kimlerde görüldüğü konusunda küçük bir liste oluşturulmuştur.

  1. Genetik olarak Kişilik bozukluğu yatkınlığı olanlarda
  2. Mao düzeyinde değişiklik olan bireylerde
  3. Nörontransmitter düzeylerinin farklı olan kişiler
  4. Çocukluğunda travmatik olaylar yaşıyan kişiler

anksiyete kişilik bozukluğu detaylı anlatım

Kişilik Bozukluğu Tanısı

Toplumda bulunan bireylerin göstermesi gereken davranışların dışında bir davranış göstermesi ve bu davranışın sonucunda toplumdan kopuk bir hayat benimsemesi durumda kişide kişilik bozukluğu gözükmektedir. Yaşanmış tranvalar sonucunda doğru tedavi yöntemleri uygulanmamış ve kişinin bastırılmış duyguları oluşmuşsa kişilik bozukluğu görülmektedir. Aynı zamanda bireyde oluşan anksiyetenin ilerlemesi durumunda kişilik bozukluğu oluşur.

Kaygı insan hayatında genel olarak dönem dönem olmaktadır. Fakat ileri kaygı anksiyete bozukluğu hastalığı olarak insanlarda görülür. Bu ileri kaygı sonucu bireyde kişilik bozuklukları oluşur. Oluşan bu kişilik bozuklukları hem anksiyete  tedavisini olumsuz etkilerken, aynı zamanda da bireyi toplumdan soyutlayarak intahar a kadar sürükler. Bu yüzden insanların bu tarz hastalıklarına karşın yapması gereken en önemli şey erken tanı ve tedavidir.

Sizler kendinizde olan anksiyetenin farkında olmasınız dahi çevrenizden gelen uyarılara mutlaka dikkat ediniz. Aynı zamanda sizin çevrenizde bulunan küçük bireylerin travmatik olaylar yaşayıp yaşamadığı konusunda onlarla her zaman diyalog halinde olunuz. Çocuğunuzun okulda veya herhangi bir toplum kuruşulu içerisinde cinsel istismar, baskı, dayak gibi onda travma yaratacak olaylar yaşamadığına emin olmalısınız. Bunlara dikkat etmeli  yaşanılan problemler sonucunda bir uzmandan yardım almalısınız.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde anksiyete, Bitkisel Gıdalar ve bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir