Menu

Anksiyete Konuşma Bozukluğu

Anksiyete konuşma bozukluğu, anksiyete bozukluğu olan kişilerde zaman zaman görülen bir sıkıntıdır. Bunun sebepleri incelendiğinde kişide oluşan sosyal fobi, stres, sinir ve gerginlik ele alınmalıdır. Anksiyete kaygı ve endişe  olarak etkisini gösterir. Fakat dolaylı yoldan çok fazla sayıda etkisi bulunmaktadır. Bu durumlardan biriside konuşma bozukluğudur. Kaygılı ve endişeli bir insan kaygılarının atması durumunda heycan ve stresli bir ruh hali içerisine girer. Bu sebepten dolayı kişi de oluşan kalp ritim bozukluğu onun diyaloglarını etkileyecektir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde zamanla sosyal fobi oluştuğu gözlemlenmiştir. Oluşan bu sosyal fobi kişinin insanlarla olan iletişimini oldukça azaltacaktır. Azalan bu iletişim sonucunda kişi zamanla iletişimden kopacak, içine kapanacak ve doğru diyalog yöntemlerinden uzaklaşacaktır. Bu sebeptende anksiyete olan kişilerde konuşma bozukluğu görüle bilmektedir.

Anksiyete Konuşma Bozukluğu Detaylı Anlatım

Anksiyete Konuşma Bozukluğu Nasıl Başlar?

Anksiyete konuşma bozukluğu olan kişiler tedavi olmazlarsa zamanla ilerleyen anksiyeteleri onları daha gergin ve sinirli bir hale getirecektir. Bu gerginlik kişinin öfkeli olmasına sebep olacaktır. Öfkeli bir şekilde verdiği cevaplar ve kurduğu iletişimler kişinin diyaloglarını doğrudan etkileyecektir. Bunun dışında insan bu ruh hali içerisindeyken düşünemez, düşünemediği içinde o an ne söyleyeceği konusunda kararsızlık yaşar. Bu sebepten dolayı iletişimde kopukluk görülmesi mümkündür. Heycan insanda hızlı kalp ritmine sebep olan bir durumdur. Kişinin ağızında kurulup oluşturur ve kişi panikler. Bu panik etkisi ile ne söyleyeceğini veya ne diyeceğini bilemez. Anksiyete olan kişilerin bu konuşma bozukluğu fiziksel belirtilerden kaynaklanan konuşma bozukluklarıdır.

 

Anksiyetenin Duygusal Etkileri İle Konuşma Bozukluğu

Anksiyetenin duygusal belirtileri de konuşma bozukluğuna sebebiyet verir. Bu durumu en iyi şekilde şöyle açıklaya biliriz. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin toplum içerisinde yanlış bir şey yaparım veya yanlış bir şey konuşurum kaygısı olabilmektedir. Bu kaygı kişde konuşmama isteği oluşturur. Konuşmama isteği zamanla kişide konuşma bozukluğuna sebebiyet verir. Bu kişiler genelde az konuşur, içine kapanık duygu durumları içerisinde yaşar ve konuşurken çok sık takılmalar gerçekleşir. Bu takılmalar kişide anksiyete belirtisi diyemeyiz ama anksiyete etkisi ile oluşmuş diye biliriz. Aynı zamanda bazı kişilerin doğuştan oluşan konuşma bozuklukları vardır, bu kişiler zamanla iyi konuşamadıklarını düşünüp insanların onlara gülmesinden ve alay etmesinden çekinerek konuşmamaya başlar. Bu sebepten dolayı anksiyete oluşur. Oluşan bu anksiyete kişinin konuşmamasına yol açar.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Tekrarlar Mı? başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluk ve doğru tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir