Menu

Anksiyete Krizi ve Panik Atak

Panik atak, panik bozukluk yada diğer adıyla anksiyete krizidir. Panik atak, beklenmedik zamanlarda oluşur. psikologlarca korku, stres ve heyecan durumlarının fizyolojik tepkisi olarak görüşülür. Panik atak krizi kendini kalp krizi belirtileri olarak gösterir. Ancak panik atak krizi çarpıntı ile başlarken, kalp krizi göğüs ağrısı ile başlar.

anksiyete krizi

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Panik atak geçiren bir kişinin, tüm belirtileri göstermesi şart değildir. bu belirtilerden bir kaçını yaşıyorsa panik atak geçiriyor anlamına gelebilir.

 • Çarpıntı, kalbin çok hızlı atması,
 • Terleme, ateş basması,
 • Titreme,
 • Nefes almada zorlanma, tıkanma, boğulma korkusu,
 • Baş dönmesi, bulantı, baygınlık, karın ağrısı,
 • Nefes darlığı, aldığı havanın yetmediğini düşünerek derin nefes alma
 • Göğüs ağrısı ve sıkışması,
 • Kendine yabancılaşma, çevresinde olanları algılayamama,
 • Vücutta uyuşma,
 • Başkasına zarar verme korkusu ve çıldıracağını düşünmek,
 • Çevrenin gerçek olmadığını düşünmek

Bu belirtiler tek başlarına birşey ifade etmez. Yalnız bir kaçı birleşince panik atağı işaret edebilir.

Panik Atağın Nedenleri Nelerdir?

Panik atak geçiren insanlar, birdahaki panik atağın ne zaman geleceğini beklemeye başlarlar. Buda beklenti kaygısı olarak ifade edilen stres halini oluşturur. İnsanlar günlük işlerini yapamazlar, evden dahi çıkmak istemezler. Beklenti kaygısı, kişiyi açık alanlara ve meydanlara çıkma korkusunda bırakır. Kişi aylarca hatta yıllarca evinden dışarı çıkamayabilir.

Yanlış beslenme sonucu oluşan kan şekeri düzeyi atakları, panik atağı tetikleyebilir. Sindirim sorunları da paniğe sebep olabilir.Sigara, alkol, kafein, uyuşturucular panik atakları ortaya çıkartabilir. Bedensel ağrılar, denge, işitme ve görme bozuklukları stres düzeyini artırarak paniği tetikleyebilir.

Kullanılan ilaçların yan etkisi sonucundan panik atak oluşabilmektedir. Kapalı yerlerde yada kalabalık yerlerde bulunma halide panik atağı tetikleyebilir.Depresyon gibi sinirsel hastalıklar, panik etkene neden olan hormonların salgılanmasını artırır.

Panik atağın görülme sıklığı %1-3 arasındadır. Yapılan istatistiki çalışmalar göstermiştir ki, panik atağın kadınlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Ve yakın akrabalarında panik bozukluk olanlarda, panik atak görülme riski daha yüksektir.İçine kapanık insanlarda panik atak görülme riski yüksektir. Kişilerin kendini baskılaması yada başkaları tarafından baskılanması yanlıştır.

Son olarak, panik atak ve panik bozukluk farklı şeylerdir. Panik bozukluk, herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak çıkmaz. Panik bozukluk, her an panik atak geçirme korkusu yaşama, kalp krizi yada felç geçirme korkusu ve öleceğini düşünme gibi endişe ve korku içinde bulunma rahatsızlığıdır.

Panik atağın ve panik bozukluğun tedavisi vardır. Uzman psikoloğun uygulayacağı tedavi ile iyileştirilebilir ve bu rahatsızlıkla mücadele etmeyi öğrenebilir. Tüm soru ve sorunlarınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir? Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete krizi, çarpıntı panik atak ve panik atak krizi gibi etkiler göstermektedir. Fiziksel olarak da terleme ve titremeye yol açmaktadır. Anksiyete krizi ve panik atak ilişkisi bir biri ile doğru orantılıdır. Beklenti kaygısı yüksek olan kişilerde panik bozukluk görülebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Ve Panik Atak Belirtileri başlıklı makalemizde Anksiyete krizi, anksiyete krizi ve panik atak ve duygusal hakkında bilgiler verilmektedir.


4 Yorum
 1. Mustafaulas803@gmail.com 20 Ocak 2018 / Cevapla
  • Anksiyete Doktoru 6 Şubat 2018 / Cevapla
 2. Şaban Aydın 5 Şubat 2018 / Cevapla
  • Anksiyete Doktoru 6 Şubat 2018 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir