Menu

Anksiyete Krizinden Korunma Yolları

Anksiyete krizinden korunmanın en iyi yolu tedavi olmaktır. Tedavi dışındaki yöntemler kesin çözüm değildir. Bir önceki yazımızda anksiyete krizinin ne olduğu üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda ise ani gelen anksiyete krizini en az hasarla atlatmanın üzerinde duracağız.

Anksiyete krizi başladığı andan itibaren çok hızlı bir şekilde krizin farkına varmak önemlidir. Anksiyetenin yaşattığı , her an kötü bir şey olacak duygusu, dünya sanki üzerine geliyormuş hissi ve ne yapacağını bilememenin verdiği çaresizliğe düşmeyi engelleyebilmek için anksiyete krizinin farkına varmak gereklidir. Daha sonra:

Anksiyete Krizinden Korunma

Anksiyete Krizi Sırasında Ne Yapılmalı

İlk olarak vücudunuzdaki bilekleri, parmakları ve kolları oynatın. Sonra ise etrafınıza bakın ve gördüğünüz üç şeyin ismini söyleyin. Sonra duyduğunuz 3 şeyin ismini söyleyin. Anksiyete krizi başlangıcında bunları yapmak sizi hemen kaygılı düşüncelerden kurtarır ve sakinleşmenize yardımcı olur. Kriz sırasında yapılması gerekenleri maddeler halince yazalım.

  • Kaygılı olduğumuz zamanlarda vücut kalbi ve akciğerleri korumak için öne kapanmak ister. Bu bilinçaltının reaksiyonuna çözüm olarak kişi omuzlarını geriye atıp, vücut dik şekilde ayağı kalkmalıdır. Bu şekilde bilinçaltına her şeyin yolunda olduğu mesajı iletilebilir.
  • Anksiyete geleceğe odaklı kaygılardır. Siz olduğunuz an’a odaklanmanız halinde kaygılar da doğal olarak ortadan kalkacaktır.
  • Derin nefes alıp vermek, sakinleşip odaklanmanıza yardımcı olur.
  • Anksiyete krizi, sanki kalp krizi geçiriyor ve ölecekmişsiniz gibi hissetmeye neden olabilir. Böyle anlarda kendinize bunun sadece bir kriz olduğunu ve geçeceğini, yapacak pek bir şey olmadığını hatırlatmak gerekir.
  • Anksiyete sorunu yaşayan kişiler genellikle en kötü senaryoları düşünürler. Bunu düşünmektense başarısızlık yerine, bu duruma karşı hazırlıklı olduğunu ve başarılı olunacağını düşünmek daha önemlidir.
  • Ayağa kalkıp küçük bir yürüyüşe çıkabilirsiniz, Ya da o anda dikkatinizi farklı şeyler ile dağıtabilirsiniz. Bu zihninizi kaygılı düşüncelerden kurtarıp yeniden elinize almanızı sağlar.
  • Fazla şeker tüketimi anksiyeteyi kötü etkilemektedir. Stresli olduğumuz zamanlar şekerden uzak durmak gerekir. Protein oranı yüksek yiyecekler tüketmek iyi gelebilir.
  • Düşüncelerinizi farklı birisine sesli olarak söylemek, sizin de bu düşüncelere farklı açılardan bakmanızı sağlayabilir. Kriz anında başkalarını arayarak farklı fikirler almak iyi gelecektir.
  • Gülmek, psikolojik ve fiziksel sağlığımız için birçok pozitif etki yapar. Gülmek anksiyeteyi azaltmak için de etkilidir. Anksiyete krizi başladığı zaman komik bişeyler izlemek veya okumak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Anksiyete bozukluğunuz varsa hemen psikoloğunuzla iletişime geçmenizi öneririz. Tüm sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu İlaçları Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete krizi, anksiyete sorunu yaşayan kişilerin çok sık karşılaştığı bir durumdur. Anksiyete bozukluğu ilaçları kullanarak kaygı sorununuzun önüne geçebilir ve bu durumun oluşmasını engelleye bilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi kriz sırasında yapılması gerekenler konusunda dikkatli olunmasıdır. Ne yapılmalı sorusunun cevabı ise kriz geçiren kişiye karşı telkin verici bir şekilde yaklaşmalı ve onu yatıştırmaya çalışmalıyız.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu ve Panik Atak başlıklı makalemizde anksiyete bozukluğunun sonucunda panik atak, duygusal ve fiziksel hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir