Menu

Anksiyete Mide Bulantısı

Anksiyete mide bulantısı, anksiyete bozukluğu olan kişilerde sık görülen bir durumdur. Midemizdeki kasların kasılıp gevşemesinde strese bağlı yaşanan bir değişiklik sonucunda mide bulantısı veya ağrısı görüle bilmektedir. Bu yüzden anksiyete bozukluğunun en temel belirtileri arasında olmasada mide bulantısı anksiyete bozukluğunun belirtisi olabilmektedir.

Anksiyete Mide Bulantısı Detaylı Anlatım

Anksiyete Bozukluğu Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Anksiyete bozukluğunun bir çok fiziksel belirtisi bulunmaktadır. Bu fiziksel belirtiler bazen öyle bir yoğun olur ki kişide çok acılı sonuçlar doğurur. Şüphesizki bunlardan en ağır olanlarından birtaneside mide sıkıntılarıdır. Anksiyete mideye refere olan bir ağrı yaratabilir. Ağrı dışında mide bulantısı da olabilmektedir.

Bu durumu örnek ile açıklamak gerekirse önemli bir sınava girecek olan bir kişinin sınavdan önce ki saatler midesinde bir bulantı ve ağrı olur. Bu doğrudan anksiyete bozukluğu belirtisi değildir. Hatta olması gereken bir durumdur. Fakat sınavın olacağı hafta mide kramplarının başlaması ve daha sınava 1 haftalık gibi bir süre olduğu halde midesinde bulantı olursa, bu anksiyete bozukluğu olarak tabir edilebilir. Anksiyete bozukluğu olan kişiler yaşadıkları bu sıkıntırlardan dolayı kaygılandıkları olaylar karşısında başarız olma oranları çok yüksektir. Anksiyete bozukluğu etkisi ile oluşan mide bulantılarının geçirmenin en iyi yolu güne iştahsız başlamış olsakta iyi bir kahvaltı yapmaktır. Kahvaltı sırasında bizi mutlu edecek yiyeceklerin tüketimini gerçekleştirirsek anksiyete bozukluğu midemizde büyük etkiler yaratmaz. Tabi ki şöyle bir durumda söz konusu iyi kahvaltı yapmış olmamız mide bulantımızı geçirse anksiyete bozukluğunun yarattığı duygusal belirtileri geçirmeyecektir. Yani kişi mide bulantısına çözüm bulmuş olsa dahi yapması gereken şey anksiyete hastalığını geçirmektir.

Anksiyete Bozukluğu Gıda Tedavisi

Anksiyete bozukluğunun çeşitli gıdalar yardımı ile tedavisi mümkündür. Fakat kalıcı bir çözüm içermez. Kalıcı bir çözüm oluşturmak için kişinin bir uzmandan yardım alması gerekir. Uzmandan alacağınız yardım ile anksiyete sonucu oluşan problemlerini zi aşabilirsiniz.

Anksiyete stres ve kaygıya bağlı olarak kişide kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Kişinin stressiz bir ortama geçmesi ve anksiyeteden kurtulması için stressiz olması lazım dersek büyük bir yalan söylemiş oluruz. Çünkü insanların stressiz bir durum ve düşünce içerisine girmesinin ihtimali yoktur. Bu durumda kişilerin yapması gereken en önemli şeylerden birisi anksiyete bozukluğu sırasında stres ile birlikte hayatlarına devam nasıl edeceklerini öğrenmeleri ve stresi nasıl yönetebileceklerini öğrenmeleri olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Kalp Çarpıntısı başlıklı makalemizde anksiyete kalp krizi, ansiyete ve belirti hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir