Menu

Anksiyete Nefes Darlığı

Anksiyete Nefes Darlığı¸kaygı sonucunda oluşabilen bir durumdur. Kişinin anksiyete bozukluğunun olması durumunda girdiği kalabalık ortamlarda nefes almada güçlük yaşaya bilir. Kapalı ve basık ortamlar ruh halini doğrudan etkiler ve nefesi daralıyormuş hissi yaratır. Kaygı hayatımızın her evresinde yanımızda olan, fazlası zararlı olan bir ruh halidir. Kaygılı insanlar genellikle, kaygılarının arttıkları durumlarda hızlı kalp atışı, nefes darlığı, soğuk terleme gibi etkileri görülebilmektedir. Bu yüzden nefes darlığı anksiyete sonucu sık sık oluşur.

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde bu hastalığın ilerlemesi sonucunda panik ataklar oluşur. Panik atakların oluşmadan önceki evre ise nefes darlığı evresidir. Yani kişi atak geçirmeye başlamadan önce bir dönem nefes almakta güçlük çekebilir.

Anksiyete Nefes Darlığı Tedavisi

İlerleyen anksiyete bozukluğunun nefes darlığı olarak etki göstermesi sonucunda ilk olarak yapılması gerekenlerden biri uzman bir doktor ile görüşmek olacaktır. Anksiyete nefes darlığı krizleri başlayan kişilerin spor ile ilgilenmesi çok önemlidir. Daha önce hayatınızda spor ile uğraşmamış olabilirsiniz, fakat kaygılarınızın arttığı dönemlerde spor yapmanız hem kaygılarınızı azaltacak, hemde doğrudan sizin kriz geçirmenizi engelleyecektir.

anksiyete nefes darlığı detaylı anlatım

Anksiyete tedavisi sırasında kişinin spor yapması çok sağlıklı bir tedavi yöntemidir. Spor yapan kişilerde oluşan iyi görünümlü vücut ve sağlıklı olma hissi özgüveninizi yükseltecektir. Kişinin anksiyete ile mücadelesinde spor yapması en hızlı sonucu verir.

Anksiyete Nefes Darlığı Berlirtileri

Kaygılarınız zamanla artmış ve hayatın her alanında en kötüsünü düşünmeye başlamışsanız, zaman zaman nefes almakta güçlük çekiyorsanız bu anksiyete etisiyle olabilir. Kişinin son dönemlerde yaşadığı bazı kötü olaylar üst üste gelmesi sonucunda psikolojik nefes darlığı yaşaması muhtemeldir. Anksiyete bozukluğu her yaşta bireyde görüle bilmektedir, kimi zaman travmatik bir olay tetiklerken bazende genetik bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Kişinin bir şekilde ileri derecede kaygıları olması bununla ömür boyu yaşayacağı anlamına gelmez. Nefes darlığı başlangıcı olan bireyler uzman ile görüşüp anksiyete tedavi terapilerine katılabilir. Bu terapiler sırasında yapacağı nefes egzersizleri ile, anksiyete nefes darlığı problemi ile mücadele edebilir. Kişinin nefes egzersizleri uygulaması onu hem rahatlatacak hemde nefesini kontrol edebilme yetkisi verecektir.


Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete, Bebek ve hamile hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir