Menu

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete nöbeti veya krizi anksiyetenin en kötü evrelerinden birisidir. İlerlemiş anksiyete bozukluğunun kişide oluşturduğu krizler ile ölüm hissinin kişiye empoze edilmesi ile oluşur. Bu durumda birey çok zor günler geçirir. Bunun temel sebebi kişide ilerleyen anksiyetedir. Anksiyetenin ilerlemesi kişinin anksiyete hastalığını ihmal etmesi sonucunda oluşur. İhmal edilen bu hastalık zamanla ilerleyerek kaygıların artması ve endişenin artmasına sebep olur. İnsan da artan bu kaygı ve endişe kriz ve panik atak olarak kendini göstermeye başlar. Kişi nefessiz kalır, boğulduğunu düşünür ve nefes alamadığını zanneder. Bu sebepten dolayı olduğu yere kendini atar ve bir süre kasılır. Belli bir zaman geçmesi sonunda sakinleşerek kendine gelir.

Anksiyete Nöbeti Detaylı Anlatım

Anksiyete Nöbeti Nasıl Anlaşılır?

Anksiyete nöbeti anksiyetenin ilerleyen evrelerinden birisidir. Kişinin yorgunluğunun en üst seviyede olduğu noktalarda kişiyi etkisi altına almaya başlar. Anksiyete sonucu kaygılarımızın aşırı artması ve paranoyaklaşmamız sonucunda yaptığımız her işte başarısız olmaya başlarız. Bu başarısızlıklar kişide oluşturacağı depresif ruh hali ve tükenmişlik sendromu ile anksiyete nöbetine sebep olacaktır. Anksiyete nöbeti geçiren kişiler hayatlarında birşeylerin yolunda gitmediğini düşünür ve zor zamanlar geçirir. Bu birikmişlik ve diğer ruh halleri vücudun nöbetlerle rahatlamaya çalışmasını gerektirir. Bunun sonucunda anksiyete krizi yani nöbetleri olmaya başlar. Anksiyete Nöbeti;

 • Nefes alamama
 • Ölüyormuş düşüncesi
 • Nefes alıp alamadığını zannetme
 • Ellerini sıkma
 • Kas Kasılmaları
 • Karıncalaşma
 • Kendini olduğun yere bırakma

Yukarıda yazdığımız durumların gerçekleştiği anlarda kişi anksiyete nöbeti geçiriyor diyebiliriz.

Anksiyete Nöbeti Sırasında Nasıl Davranılması Gerekir?

Anksiyete nöbeti kaygıların aşırılaştığı dönemde gerçekleşmeye başlar. Bir kişinin bu nöbetleri geçirmesi olası bir durumdur. Nöbet sırasında nasıl davranılması gerektiği çok önemli bir durumdur. Nöbet sırasında yapılması gerekenler;

 • Kendini bıraktığıda darbe almamasını sağlayacak pozisyon oluşturma
 • Sakinleştirme çalışmaları
 • Su ile bilek ve yüz ovulması (surata su çarpılmayacak ve tokat asla atılmayacak)
 • Sürekli bilinç kontrolü

Bu adımlar gerçekleştirildiğinde anksiyete nöbeti doğru bir şekilde atlatılacaktır. Aksi taktirde kişi yere düşüp kafasını çarpa bilir, kriz anında kendine zarar vere bilir sakinleşemeyip kasılmalar sonucunda vücudunda büyük sıkıntılar oluşabilir. Bu sebepten dolayı anksiyete krizleri sırasında sakinleştirmek oldukça önemli ve gerekli bir durumdur.


Bir önceki yazımız olan Dideral Anksiyete başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve bilinçli hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir