Menu

Anksiyete Nöbeti

Anksiyete nöbeti, anksiyete hastalığının ilerlemesi sonucunda yaşanan anksiyete krizleri sonucunda oluşur. Kişinin nöbet geçirmesi çok ağır ve zorlu bir durumdur. Kaygı insanlarda olması gereken bir durumdur fakat ilerlemesi çok farklı durumlara yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı kişi ileri kaygı durumlarına dikkat etmesi gerekir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde her an kötü birşey olacakmış düşüncesi hakimdir, bu sebepten dolayı zamanlar krizler oluşmaya başlar.

Anksiyete Nöbeti Detaylı Anlatım

Anksiyete Nöbeti Etkileri

Anksiyete nöbeti geçiren kişilerin vücutlarında ciddi anlamda hasarlar oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı anksiyete nöbeti geçiren kişilerin en büyük korkuları tekrardan nöbet geçirmektir. Çünkü nöbet etkisi ile kasılan kaslar vücutta nöbetten sonra çok büyük acılara sebep olur. Öyle kas kasılmaları vardır ki bir kemiği bile kırabilir.

Anksiyete etkisi ile nöbet geçiren kişi nöbet sonrası çok halsiz ve ağrılı olur. Kas ağrıları fiziksel belirtilerinden birisidir. Diğer belirtileri ise kişide görülen ruhsal çöküntüdür. Nöbetler ölüm hissi yaratır, bu sebepten dolayı kişi öldüğünü düşünür. Anksiyete nöbetleri kişide nefes alamıyormuş düşüncesi yaratır, nöbet geçiren kişi zor nefes aldığını ölüyor olduğunu düşünür ve bütün kaslarını kasmaya başlar, yanınızda yakınınızın böyle bir durum içerisinde olması sizi çok etkiler ve ne yapacağınızı şaşırırsınız aslında bu durumlarda doğru yaklaşım kişinin beden sağlığı için çok önemlidir.

Anksiyete Nöbeti Geçiren Kişiye Nasıl Yaklaşılmalı

Anksiyete nöbeti geçiren kişiler genel olarak nöbet geçireceklerini his ederler. Eğer bir yakınınız size nöbet geçireceğini söylüyorsa siz onun bu söylediğine mutlaka önem verin. Nöbet geçiren kişi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi nöbet geçirdiği anda yere düşüp kafa travması yaşamasını engellemektir. Çünkü nöbet sırasında kişi kendini bir anda yere bırakabilir bu sebepten dolayı alacağı darbe yüzünden nöbet sonucunda önemli bir hasar almasada vücudunda önemli bir yeri çarparak büyük sonuçlara sebep olarabilir. Bu yüzden nöbet geçiren kişiyi öncelikle sırt üstü pozisyonda uygun bir yere uzatmalısınız. Ardından asla ve asla tokat ve surata su çarpma gibi şok etkisi yaratacak şeyler yapmamalısınız. Nöbet sırasında kişiye doğru telkimlerde bulunarak sakinleştirme çalışması yapmalı ve bileklerini ovarak kaslarını yumuşatmaya çalışmalısınız.  Nöbet geçiren kişilerin kendine geldiklerinde bulundukları ortamda olmama hisleri olacaktır bu yüzden nöbet sonrası kişiyi rahat edebileceği bir yere götürürerek nöbet sonrası sakinleşme ve dinlenmesini sağlamalısınız.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Baş Dönmesi başlıklı makalemizde anksiyete, baş dönmesi ve bozuluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir