Menu

Anksiyete Panik Atak

İnsanların hayatlarına olağan şekilde devam edebilmeleri için sağlık ve rahat bir kafa ile hayatlarını geçirmesi gerekmektedir. Anksiyete hastalığına yakalanan kişiler anksiyete panik atak ile karşı karşıya kalabilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan bir kişi hayatında sıkıntılı ve heycanlıdır.  Her an kötü bir haber alacak gibi düşünür ve kaygılı bir bekleyiş içine girer, bu ruhsal belirtiler sonucunda çarpıntı, terleme, titreme gibi bedensel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Anksiyete genel olarak incelendiğinde kişinin kaygı halinin çok ileri boyutlara gelmesi durumudur. Kaygı bireylerde normal birşey olarak görülsede, ileri düzeyde kaygı kişinin hayatını doğrudan etkilemektedir. Anksiyete bozukluğu çeşitleri olan bir hastalık türüdür.

Anksiyete bozukluğunun çeşitlerinden birisi panik bozukluk veya panik olarak adlandırılmaktadır.

Anksiyete Panik Atak

Panik Atak (Panik Bozukluk) Anksiyete

Anksiyete belirtilerinin kişide ilerlemesi durumlarında çeşitli ataklar halinde kendini göstermektedir. Ataklar genel olarak 10-30 dakikalık periyotlar içerisinden gerçekleşmektedir. Atak sıklıkları ve şiddeti anksiyete derecesinin belirlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Genel olarak anksiyete gençlik dönemlerinde bireyler de kendini göstermektedir. Anksiyete, hayatımızda yaşadığımız sıkıntıların ve stresli dönemin uzamasıyla nüks eden bir hastalıktır. İlerleyen anksiyete bozukluğunda panik atak genel olarak gözüken bir rahatsızlıktır.

Anksiyete etkisiyle panik atak geçiren kişilerde görülen rahatsızlıklar:

  • Nefes Darlığı
  • Titreme
  • Gögüs Ağrısı
  • Ölüm Korkusu
  • Çarpıntı
  • Aklını kaybetme Korkusu

Panik ataklar genelde çok tehlikeli bir durum değildir fakat, ileri derecede panik ataklar kişinin kontrol duygusunu kaybettirdiği için ciddi sonuçlar doğura bilmektedir. Panik atak geçiren kişilerin genel olarak en büyük korkusu aynı şeyi tekrar tekrar yaşamaktır. Tekrar tekrar yaşanan panik atak kişiyi doğrudan etkiler ve hayatının tümüyle değişmesine sebep olur. Bu nedenle panik atak geçiren kişiler panik atak tekrarlanmaması için çok mücadele eder ve kendini bu durumdan korumaya çalışır.

Panik Atak Nasıl Olur?

Genel olarak ailesel bir yatkınlık sonucunda panik atak krizi görülmektedir. Panik atak hastalarının yakınlarında depresyon gibi çeşitli ruhsal bozukluklar görülmektedir. Genellikle 25 yaşından önce görülen panik atak, anksiyete sonucu ortaya çıkmaktadır. Kadınların Panik atak geçirme oranı erkeklerin panik atak geçirme oranından iki kat daha fazladır. Panik atağın temel nedeni bilinmemektedir, bu yüzden panik atak bazı hastalıkların panik atağı tetiklemesinin sonucunda oluşur. Yani panik atak geçiren kişilerin başka bir psikolojik rahatsızlığın tetiklemesi sonucunda  panik atak krizi görülür.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Kaygı Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete, hastalık ve Kaygı Bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir