Menu

Anksiyeteye Tedavisine İyi Gelen 7 Yiyecek

Anksiyete bozukluğu, insanı sürekli endişe ve korku durumunda tutan, psikolojik bir rahatsızlıktır. Doğru ve düzenli beslenme ile anksiyete belirtilerinin şiddeti azaltılabilir, uygulanan tedavide hızlı sonuç alınabilir. Bu yazımızda anksiyeteye iyi gelen yiyecekler hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Anksiyete ile mücadele eden birisi, günün 3 öğününde de yemek yemelidir. Yoğun iş temposundan şikâyet edenler, sandviç veya smoothieler ile arada bir geçiştirme yapabilirler. Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak, gün boyu zinde ve dinç olabilmenize yardımcı olur.

Anksiyete Tedavisinde Beslenme

  • Balık : özellikle yağlı balıkların tüketimi anksiyete bozukluğu ile mücadelede, vücutta canlandırıcı ve pozitifliği artırıcı etki yapar. Somon balığı, ton balığı, hamsi, uskumru, sardalye gibi balıklar omega-3 yağ asidi bakımından zenginlerdir. Omega-3 yağ asitleri kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır. Bu nedenle ilk sıraya balık tüketimini, özellikle somon balığı tüketimini koyuyoruz.
  • Kırmızı et, tavuk, yumurta gibi b vitaminleri açısından zengin besinler ruh halinin düzenlenmesinde etkilidir.
  • Protein bakımından zengin besinler, dopamin ve norepinefrini uyararak vücutta heyecan ve mücadele arzusunu yükseltir. Uyanıklılığı ve zihinsel enerjiyi artırır. Anksiyete ise tam tersi duygular olduğu için doğrudan anksiyeteye karşı etkilidir.
  • Vücudun kan şekerinin yükselmesi, stresi artırır. Vücuda giren şekeri doğal yiyeceklerden almak, vücutta kan şekeri dengesini sağlayarak anksiyeteyi önler.
  • Probiyotik bakteri yani yararlı bakteriler içeren yiyeceklerin tüketimi, duygu kontrolü üzerinde etkilidir. Probiyotik içeren yoğurdun günde 2 defa küçük miktarda yenilmesi önerilmektedir.
  • Bitki çayları tüketimi, anksiyeteye karşı rutin olarak tüketilebilir. Bitki çayları, birçok bitkiden yapılabilir. Bitki çayları, kahvenin ya da siyah çayın yerine tercih edilebilir. Stresli olunan zamanlarda günde 1-2 bardak çay kişiyi rahatlatabilir.
  • Badem, içerdiği magnezyum sayesinde vücudun genel işleyişine yardımcı olmaktadır. Muz, içerdiği potasyumla sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Yulaf ezmesi, içerdiği lif ile vücutta antidepresan etkisi gösterir. Bunun dışında kuruyemişler bol miktarda b vitamini içerirler, bu sebeple kuruyemiş tüketmek anksiyeteye karşı direnci artırır.

Anksiyete Bozukluğunun Fiziksel Belirtileri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayanız.

Doğru ve dengeli beslenmek, vücudun her işlevini doğru şekilde çalıştırdığı gibi, anksiyeteye karşı da başarılı olmada kilit roldedir. Ancak anksiyete bozukluğu yaşayan birisi tek başına doğru beslenme ile anksiyeteyi yenemez. Tüm sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

Günlük yaşamda üç öğün yemek tüketmek sağlığımız için çok önemlidir. Anksiyete, anksiyete bozukluğu ve anksiyete tedavisine iyi gelen yemekler gruplandırılarak incelendiğinde balık ve anksiyete arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. İyi gelen yiyecekler arasında balık ilk sırada yer almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde Organik Beslenme başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve anksiyete hastaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir