Menu

Anksiyete Uyuşma

Anksiyete uyuşma anksiyete bozukluğu sırasında kendini gösteren genel belirtiler arasındadır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı, endişe, öfke gibi duygularının artması durumunda uyuşma görüle bilmektedir. Bu uyuşmanın sebebi bilimsel olarak araştırıldığında genellikle öfke ve endişe durumlarında oluşan genel uyuşma olarak tanımlanmıştır. Kişinin avuç içlerinde başlayan karıncalaşma artarak ilerler ve bayılma ile sonuçlanır. Bu durumda kişilerin anksiyete bozukluğu ilerlemiş demektir. Kişinin bir uzman tarafından yardım alması oldukça önemlidir. Çünkü bayılmalar bir anda gerçekleşeceği için kişide hiç beklenmedik sonuçlara yol açabilir.

Anksiyete Uyuşma Detaylı Anlatım

Anksiyete Uyuşma Etkisi ve Bayılma

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin kriz anlarında kişide bir uyuşma başlaya bilir. Bu uyuşma kişinin patlama anının sinyalcisidir. Yakınlarınızdan birisi bu durumda size uyuştuğunu söylüyorsa ona yapmanız gereken ilk müdahele bayılma sırasında yere düşmeyeceği ve bir yerlerini çarpmayacağı bir pozisyona getirmeniz olacaktır. Bu kriz etkisiyle kişinin bayılması çok ani olur. Olduğu yere bırakır ve kendini nereye çarpacağını hiç önemsemez. Bu şekilde bir çok yaralanmalar olmaktadır. Anksiyete bozukluğunun bayılmaya sebebiyet vermeden uyuşma etkiside görülmektedir.

 

Anlık Uyuşma Etkisi

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde zaman zaman kaygılarının artması durumunda uyuşmalar gözükmektedir. Bu uyuşmalar kişinin elinin ayağının boşalması veya bölgesel karıncalaşma olarak görülebilmektedir. Anlık uyuşmalar kişinin duygularının hızlı bir şekilde değişmesinden kaynaklanır. Bu duruma örnek verecek olursak; aldığı bir sınav sonucu haberi, gireceği bir sınav tarihini öğrenmesi, yaptığı bir iş başvurusu için mülakata çağırılması gibi durumları örnek olarak verebiliriz. Yani kişinin ruh halini değiştiren durumlar uyuşukluğa sebebiyet vermektedir. Bu uyuşukluk çok uzun süre olmaz. Kişide belli bir süre geçtikten sonra yerini sadece kaygı alır. Anksiyete tedavisi ilaç ile yapılıyorsa bu uyuşukluklar için kişiye çeşitli ilaçlar verilmektedir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı amaçlı verilen ilaçlar kişide genel bir uyku hali yaratmaktadır. Bu da kişinin sosyal hayatını doğrudan etkiler. Kişi dışarı çıkıp sosyal bir yaşantı geçirmek yerine günlerini evde uyuyarak ve kendini çevresinden soyutlayarak geçirir. Bu sebepten dolayı bazı anksiyete ilaçları sosyal fobiye sebep olmaktadır. Fakat her ilaç böyledir demek çok yanlış bir cümle olacaktır. Anksiyete bozukluğu olan kişiler kalp ritim bozukluğu yaşadığından dolayı, kalp yetmezliği sıkıntısı sebebi ile elde uyuşma yaşaya bilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım alması ileri kalp rahatsızlıklarının oluşmasını önleyecektir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Konuşma Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete belirtisi ve anksiyete bozuklugu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir