Menu

Anksiyete Ve Panik Atak Belirtileri

Panik atak, kişinin korku ve strese verdiği olağandışı tepkidir. Hiç beklenmedik zamanlarda ortaya çıkar ve kişiye dünyanın sonunun geldiğini düşündürür. Bir önceki yazımızda “anksiyete krizi ve panik atak nedir” üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda panik atak belirtilerini detaylı olarak açıklamaya çalışıcaz ve bununla birlikte bu durumlar irdelicez.

Panik atak, dolayısıyla panik bozukluk, anksiyete bozukluğunun bir alt türüdür ve oluşum süreci aynı olduğundan belirtileri de büyük oranda aynıdır. Panik atağın en karakteristik belirtileri aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışıdır. Bu yönüyle panik atak belirtileri kalp krizi belirtileriyle karıştırılabilmektedir. Atak sırasında kişi kendisinin öleceği korkusunu yaşamaktadır.

Panik atağın hem fiziksel hem de duygusal belirtileri vardır.

anksiyete ve panik atak

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirtilerini maddeler halinde inceleyelim:

  • Aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışı
  • Nefes darlığı yaşamaya başlanır
  • Terleme ve titreme
  • Göğüs darlığı
  • Gerçek dışı hissetme,
  • Mide bulantısı, boğulma hissi
  • Gözlerde kararma, bayılma veya baş dönmesi
  • Parmak uçlarında uyuşma
  • Delirme korkusu, ölüm korkusu ve kaçma isteği

Panik atak ani şekilde başlar. Genelde ilk 10 dakika tırmanma evresidir. Sonra yavaş yavaş atak eğrisi düşer. Panik atak bir kaç dakika sürebileceği gibi 1 saatte sürebilir. Bu daha çok panik atağın türüne bağlıdır. Panik atak fobik olabileceği gibi psikolojik te olabilir.

Panik atağı kalp krizinden ayırabilmek için bir kaç belirtisini irdeleyelim. Panik atak önce çarpıntı ile başlarken, kalp krizi göğüs ağrısı ile başlar. Panik ataktaki göğüs ağrısı kısa sürelidir, kalp krisindeki göğüs ağrısı ise devamlı göğüs ortasındadır. Hatta sırta, mideye ve çeneye de yayılabilir. Panik atakta bu ağrı motivasyonla azalabilirken, kalp krizinde hareketle bu ağrı artar. Yine göğüs ağrısı panik atakta dinlenmeyle artarken, kalp krizinde dinlenmeyle azalır yada geçer. Tansiyon ise panik atakta yükselirken kalp krizinde düşer.

Panik atak sonrasında, kişide yeni bir panik atak yaşama korkusu oluşabilir. Bu korku yeni panik atakları tetikleyebilir ve adına panik bozukluk denen rahatsızlığı da oluşturabilir. Panik bozuklukta ataklar süreklilik kazanır. 10-20 dakikada bir yükselmeler olabilir. Bu durum daha fazla ilerlemeden psikologla iletişime geçilmelidir.

Anksiyete Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete krizi ve panik atak arasında doğrudan bir bağ vardır. Belli bir süre anksiyete krizi geçiren kişilerde panik bozukluk oluşur. Duygusal ve fiziksel yönden insanı doğrudan etkileyen panik atak önlem alınması gereken önemli rahatsızlıklardan birisidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve anksiyete bozukluk nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir