Menu

Anksiyete

Anksiyete nedir?  kaygı, endişe, her an kötü bir şey olacakmış hissi, panik atak, sosyal fobi, performans düşüklüğü, başarısızlık gibi sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde endişe hayatlarının her alanında olur. Kişi başarılı olabileceği bir işte anksiyete yüzünden başarısız olabilmektedir. Bu yüzden anksiyete insan hayatında dolayılı yoldan hemen her şeyi etkilemektedir.

Anksiyete olan kişilerde endişe ve kaygı her zaman vardır. Fakat bu durum normal bir bireydede görülür. Kaygısız ve endişesiz insan, insan doğasına aykırı bir durumdur. Bu sebepten dolayı anksiyete kaygı ve endişe durumunun çok ileri boyutlara gelme durumudur.

Anksiyete Detaylı Anlatım

Örneklerle Anksiyete Nedir?

Anksiyete örneklerle açıklamak gerekirse; hayatında önemli bir noktaya gelmiş bir kişinin yakın bir tarihte bir mülakata gireceğini düşünelim. Kişi mülakattan önceki gece heycanlanır ve mülakat için endişe, kaygı yapar. Mülakat zamanı yaklaşır kaygısı artar heycan bastırır, midesinde ağrı oluşabilir. Bu durum yaklaşık olarak mülakat tarihinden 1-2 gün önce oluşur ve mülakatın bitmesiyle son bulur. Fakat anksiyete olan bir kişide bu durum şu şekilde gerçekleşir. Kişi  mülakata girceğini öğrendiği anda kaygılanmaya başlar. Mülakatı geçme ihtimali olmadığını düşünür. Herşeyin en kötü olacağını ve iyi birşey olma ihtimalinin olmadığından emindir. Mülakata gireceğini öğrendikten itibaren sinirli ve gergin bir hayat sürer. Çevresindekiler ile problemli iletişim kurar. Zamanla kendini herkesten soyutlar ve sosyal fobi başlar. Anksiyete kaygısı bu şekilde kişinin hem sosyal hayatını hemde bir alandaki başarısını etkiler.

Anksiyete  Farkındalığı

Kişinin anksiyete olduğu kanısını fark etmesi ve tedavi yöntemlerini uygulaması durumuna anksiyete farkındalığı diyebiliriz. Kişi anksiyete olduğunu kabul etmiş ve tedavi olmayı seçmiş ise çok doğru bir yoldadır ve kısa süre içerisinde bu durumdan kurtulacaktır. Fakat bazı zamanlar kişilerde bu durumda tedavi olmayı düşünmemektedir. Bu durumda hasta yakınları kişide anksiyete bozukluğu oldunu fark edebilir. Kişinin tedavi olması için ona destek olmalı ve yanında olmalıdır. Anksiyete bir kişinin hayatını doğrudan etkilemesede dolaylı yoldan bir çok etkide bulunur. Bu duruma örnek vermek gerekirse kişinin başarılarını, sosyal hayatını, yaşama isteğini, hayat standartlarını, cinsel ilişkilerini, birlikteliklerini dolaylı yoldan etkilemektedir. Kişi bu durumun farkına varamaya bilir. Bu yüzden anksiyete önemsenecek ve tedavi edilmesi gereken önemli hastalıklardan birisidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde anksiyete, balık tüketimi ve bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir