Menu

Depresyon ve Anksiyetenin Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Depresyon ve Anksiyetenin fiziksel belirtileri nelerdir sorusnun cevabı oldukça fazladır. Bu konuyu ele almadan önce incelememiz gereken nokta burada geçen fiziksel belirtilerin ne demek olduğudur. Anksiyete bozukluğu olan veya herhangi bir başka rahatsızlığı olan kişilerin bu hastalıkların belitisi olarak kabul ettiğimiz çeşitli bulgularına rastlanması, fiziksel belitidir. Bu belirtiler genellikle beş duyu organımız ile algılaya bildiğimiz ve insanın kafasında şekillenecek bir şekilde anlata bildiğimiz belitilerdir. İnsan iç dünyasından çok metabolizmik sorunlar ortaya çıkartan fiziksel belirtiler ayırt edilmesi oldukça kolaydır. Aynı zamanda fiziksel belirtileri anlatmakta kolay olacaktır.

Depresyon ve Anksiyetenin Fiziksel Belirtileri Nelerdir Detaylı Anlatım

Anksiyete Fiziksel Belirtiler Nelerdir?

Anksiyete etkisi ile oluşan fiziksel belirtiler oldukça fazladır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta bu fiziksel belirtilerin olması sadece anksiyete bozukluğuna veya depresyona işaret değildir. Karakteristik belirtileri duygusal belirtiler arasındadır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde oluşan stres etkisi ile terleme görülür. Ter vücutta hava koşullarına bağlı olmaksızın oluşur. Bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder ve zorlu durumdur. Bir diğer anksiyete fiziksel bozukluk belirtisi kalp ritim bozukluğudur. Anlık heyecanlanma ve durulma anlarının sık yaşanması sonucunda oluşan kişide oluşan kalp ritm bozuklukları fiziksel belirtiler arasındadır.

 

Depresyon Fiziksel Belirtiler Nelerdir

Depresyonun kişide yarattığı tahribat, fiziksel olarak anksiyetede ortaya çıkan etkilerin bir çoğunu kapsar. Anksiyete bozukluğunda olan terleme ve kalp ritim bozukluğu depresyondada olmaktadır. Bunun yanı sıra kişide olan bir diğer fiziksel belirti ise eklem kas ağrılarıdır. Kişinin kendini kasması ve streslenmesi sonucunda eklem kas ağrıları oluşmaktadır. Eklem kas ağrıları boyun bölgesinde oluşursa ileri stres hali olduğu düşünülebilir. Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi bu belirtiler başka bir hastalığında belirtiside olabilmektedir. Bir diğer fiziksel belirti ise saç dökülmesidir. Depresyonda olan kişilerin saçlarının döküldüğü zaman zaman gözlemlenmiştir. Mide ağrısıda depresyon ve anksiyetenin fiziksel belirtileri arasındadır. Sıkıntının midede ağrı yaratan bir etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı bu fiziksel belirtiler anksiyete ve depresyonun fiziksel belirtileri arasındadır. Bu fiziksel belirtilerin tedavisinde hangi ilaçlar kullanıyor olursa olsun iyileşmeme ihtimali vardır. Çünkü psikolojik rahatsızlıkların etkileri, psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile geçmektedir.


Bir önceki yazımız olan Kafeinin Anksiyete Üzerindeki Etkileri nelerdir? başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluğu ve dost hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir