Menu

Gebelikte Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete; bir başka söylem ile kaygı insanlarda çok sık görülen bir durumdur. Gebelikte anksiyete bozukluğu gebe olan kişinin zor bir hamilelik dönemi geçirmesine sebep olur. Kaygı bozuklukları normal kaygının ötesine geçmiş, kişide her an her şey olabilecekmiş hissi uyandıran bir ruh halidir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin ileri düzeyde endişe ve kaygıları bulunmaktadır. Bu durum zaman zaman öyle ileri gider ve öyle bir seviyeye gelir ki insanın tüm hayatını olumsuz etkilemeye başlar. Hamilelik döneminde insanların yaşayacağı depresyon onları  anksiyete bozukluğu yaşamasına yol açmaktadır.

Hamilelik Esnasında Anksiyete Bozukluğu

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde kendilerini endişeli ve kaygılı his etmesi olağan bir durumdur. Bu durum doktorlar ve çevresi tarafından oldukça doğal karşılanmaktadır. Fakat endişe ve kaygı, günlük hayatını olumsuz yönte etkilemeye başladığı zaman kontrol altına alınması gerekir. Gebelikte anksiyete bozukluğu olan bireylerin bir uzmandan yardım alması hem kendi sağlığı, hemde bebeğinin sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Hamilelik sırasında görülen anksiyete etkileri:

 • Kalp Çarpıntısı, Gögüste Sıkışma
 • Kusma, Titreme, sakinleşememe
 • Uykusuzluk, aşırı sinir
 • Panik atak ve panik atak krizleri
 • Düşük veya erken doğum

Yukarıda yazdığımız durumlar gebelikte anksiyete bozukluğu yaşan kişilerde genellikle gözükmektektedir. Bu durumlar arasında en kötüsü düşük veya erken doğum riskidir. Bebeğinizin sağlığını doğrudan etkileyen bu faktöre çok dikkat edilmeli ve gebelikte anksiyete bozukluğu ile doğru bir şekilde mücadele etmeliyiz.

Hamilelik Döneminde Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi

Anne adayı bir bireyin hormonal değişimlerinin etkisiyle anksiyete bozukluğu yaşamalarının riski daha çok artar. Bu yüzden kaygılı bireylerin kaygılarını yersiz bulup onları eleştirmek yerine bu dönemde onlara destek olarak, bu sorununu paylaşmalısınız. Gebelikte anksiyete bozukluğu yaşıyan kişinin doğru bir tedavi yöntemi ile tedavi edilmesi için elinizden geleni yapmalısınız. Gebelikte anksiyete bozukluğuna iyi gelen durumlar:

 • Düzenli olarak spor yapmak sizin hem fiziksel sağlığınızı hemde psikolojik sağlığınızı doğrudan etkileyecektir.
 • Sizi çok fazla yoran ve size bitmişlik psikolojisi yaratacak olan işlerden uzak durarak bedeninizi çok fazla yormayın ve kendinizi gün içinde tüketmemeye özen gösterin.
 • Doktorunuza danışarak çeşitli bitki çaylarını kullana bilir stresini ve uykusuzluk durumunuzu düzene sokabilirsiniz.
 • Size iyi gelen dostlarınız ile vakit geçirin ve kendinize mutlaka zaman ayırın.
 • Sizi rahatlatan hobilerinizden gebelik döneminde uzaklaşmayın.
 • Çeşitli kokuların insanlar üzerinde rahatlatıcı etkiler yarattığı üzerine çeşitli klinik araştırmaları yapılmıştır, sizlerde sizin rahatlatıcı kokunuzu keşfederek evin çeşitli bölümlerinde bu kokuları kullanarak kendinizi rahatlata bilirsiniz.
 • Bir diğer önemli adım ise meditasyon ve hamilelik yogasıdır. Rahatlatıcı hareketler ve nefes egzersizleri ile sizi kaygıya sürükleyecek düşüncelerden kurtularak rahat bir gebelik geçire bilirsiniz.

Gebelikte anksiyete bozukluğu yaşamaya henüz başlamamış kişilerin bu adımları uygulaması onları anksiyete bozukluğu yaşamasına engel olacaktır. Hamilelikte anksiyete bozukluğu olası bir durumdur, bu tarz durum ile karşı karşıya kalan bireylerin doğru anksiyete tedavisi uygulayarak kendine zarar vermeden tedavi olması en doğru yol olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Etkisiyle Panik Atak Yaşayan Kişiye Nasıl Yaklaşılmalı? başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete etkisi ve müdahele hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir