Menu

Genel Anksiyete Bozukluğu

Genel Anksiyete bozukluğu dediğimiz zaman önce şunu düşünmeliyiz İnsanların stresli durumlar sonucunda kaygılanması veya baskı altındayken kalp atışlarının ritmini değişmesi olası bir durumdur. Bunu genel olarak tüm insanlar yaşar ve bu durumun yaşanması normal karşılanır. Genel Anksiyete bozukluğu olan kişilerde bu durumun sürekliliği olması gerekenden daha fazla bir şekilde artar. Yani aslında olması gereken kaygı ve endişe durumlarının normal seviyelerin üstüne çıkarak, kişide sürekli kaygı ve endişe hali yaratması, kişide sürekli kötü bir şey olacakmış düşüncesi oluşturması kişin genel anksiyete bozukluğu hastalığı yaşadığını veya başlangıcı olduğunu gösterir.

Anksiyete dilimizde kaygı veya endişe anlamını içerisinde barındıran bir kelimedir. Anksiyete bozukluğu olan bir kişinin genel olarak kafasında kötü bir şey olacak veya kötü bir haber alacağım düşüncesi olur. Buda kişinin yaşam standartlarını doğrudan etkiler.

İlerleyen genel anksiyete bozukluğu kişide yaşanılan olayların sonucunda kendini göstermeye başlar. Hayatımızın bazı dönemlerinde kötü şeyleri üst üste yaşamış olabiliriz, bu durum her zaman böyle devam edeceği anlamına gelmez, fakat bazı şeylerin üst üste kötü gitmesi sonucunda insanlarda bundan sonra her şey kötü gidecek ve zamanla daha kötüsü olacak düşüncesi hakim olmaya başlar. Buda kişide anksiyete bozukluğu belirtisi olarak görülmektedir.

Genel Anksiyete Bozukluğu Detaylı Anlatım

Normal seviyelerde anksiyete kişi için iyi bir şey ve motive kaynağı olarak düşünülmektedir. Gireceğiniz bir sınav için kaygılanmış olmanız en doğru tepkiler arasındadır, fakat bu kaygı sizin o sınav için çalışmanızı engelleyecek ve başarınızın önüne geçecek seviyede ise o zaman anksiyete hastalığa dönüşmüş olur.

Genel Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır

Sizin için hazırladığımız bir kaç soruyu kendinize sorarak genel anksiyete bozukluğunuzun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz:

  1. Sürekli olarak gergin veya sinirlimisiniz?
  2. Kaygılarınız günlük hayatınızda karar vermenizi etkiliyor mu?
  3. Saçma olduğunu düşündüğünüz korkularınız var mı?
  4. Endişeleriniz yüzünden iyi bir şekilde yapabileceğiniz işi daha kötü bir şekilde yapıyor musunuz?
  5. Kalp ritminizde genellikle ritim bozukluğu oluyor mu ?

Bu soruların geneline evet cevabı veriyorsanız genel anksiyete bozukluğu belirtileri sizdede gözüküyor demektir. Bu belirtilerin yaşanması ilaçlı tedavi gerektirmez, kişinin öncelikle ilaçsız tedavi yöntemleri üzerinde durması gerekir.

Genel anksiyete bozukluğu yaygın görülen bir hastalık türüdür. Tedavisi ilaç kullanarak, ilaçsız ve psikoterapi yöntemleri ile çözülmektedir. İlerleyen anksiyete bozukluğu kişide fiziksel ve duygusal belirtileri çok fazla görülür. Terleme, kalp çarpıntısı, sık tuvalete gitme hissi, aşırı korku, konsantrasyon problemi gibi sorunlarla kişinin bütün yaşamını olumsuz etkiler. Anksiyete kişide cinsel problemlerede sebep olmaktadır. Bu yüzden genel anksiyete bozukluğu belirtileri olan kişilerin tedavi için hemen karar verip iyileşmesi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Kürü başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve Anksiyete kürü hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir